Mezinárodní den památky obětí holocaustu (27. leden)

26. 01. 2024

Od roku 2005 si celý svět připomíná oběti hrůzného nacistického programu, který měl lidstvo připravit m. j. o komunitu, která byla jeho součástí po celé kulturní dějiny, od jejich vzniku, až po současnost. Vražedné praktiky, které do té doby vypadaly jen jako výplod chorých šílenců, či zpodobnění apokalyptických vizí literátů, jakým byl Dante Alighieri, se najednou staly skutečností. Před osmi desetiletími se změnil svět. Ti, kteří ono peklo zažili a přežili, se vždy snažili vydat varování, aby se taková hrůza již nikdy neopakovala – ale! Proč trvalo celých šedesát let, než se Mezinárodní den obětí holocaustu stal součástí celosvětové kultury a světového morálního imperativu? Proč k něčemu takovému nedošlo ihned po válce? Ano, víme, odpovědi jsou nasnadě – historický kontext!. Ale pachuť zůstává.

Dnes ale – píše se již rok 2024 – vyvstalo mnoho dalších otázek. Tohle už není jen akademická záležitost, která zajímá hrstku historiků, případně potomky těch, kteří z oné pekelné výhně zázrakem unikli. V dnešní době je to opravdu memento, se vším, co se k tomu váže.

7. října 2023 došlo k nejhoršímu masakru židovského obyvatelstva od skončení oné obrovské tragédie, kterou si dnes připomínáme. Ano, víme, na otázku proč, můžeme slyšet podobné odpovědi, jako před lety, i když se tentokrát pohybujeme v úplně jiném historickém kontextu. Ale pachuť zůstává. A nejen ona.

Zdá se, že lidstvo jako také je nepoučitelné. 27. ledna 2024 se jistě stane další v řadě důstojných připomínek obětí holocaustu. Ale stačí to?

 

JUDr. Tomáš Kraus

Ředitel Institutu Terezínské iniciativy