Uctění památky romských obětí holocaustu

13. 05. 2024

V neděli, 12. května 2024 se zástupkyně Institutu Terezínské iniciativy zúčastnily pietního shromáždění k uctění památky romských obětí holocaustu.

Na akci promluvili ředitelka Muzea romské kultury, potomci vězněných, zástupce kanceláře prezidenta, předseda senátu, velvyslanci, a další vážení hosté.

"Místo tábora v Letech u Písku je spojeno s dlouhou a pohnutou minulostí. Jedná se o autentické místo, kde v letech 1942–1943 fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor. Bylo to jedno ze dvou míst (druhý tábor byl v Hodoníně u Kunštátu), kde byly nuceně koncentrovány celé rodiny moravských a českých Romů a Sintů před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Auschwitz II-Birkenau. Samotné budovy tábora byly po posledním hromadném transportu ještě v roce 1943 srovnány se zemí a vypáleny. Za dobu své existence (srpen 1942 – srpen 1943) prošlo letským táborem zhruba 1 300 mužů, žen i dětí. Je jisté, že celkově zemřelo v Letech 335 osob, většinu obětí tvořily děti." zdroj: MRK

Obrázky a fotografie z pietního shromáždění poskytla Dana Gabaľová. Záznam z akce je k dispozici na Facebookových stránkách Muzea romské kultury.