Workshop pro učitele/ky: Popírání a zkreslování holocaustu, rozdíly a historie

14. 05. 2025

Naše partnerská organizace, Institut lidských práv, pořádá ve čtvrtek 29. května v 16:00 první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.

Workshop se uskuteční online ve slovenském a českém jazyce a je primárně určen pro učitelé a učitelky středních škol v SR a ČR. Jsou však vítáni/y i pracovníci/čky jiných typů škol, kteří/ré o tuto problematiku mají zájem, i odborná veřejnost. Workshop realizuje Institut lidských práv (IĽP) ve spolupráci s partnerskými organizacemi Institut Terezínske iniciatívy (ITI), KIgA, a Centropa.

Účast je bezplatná a není tedy potřebna povolení nebo vědomí školy ani nadřízených. O Vaší účasti nebudeme nikoho informovat a Vaše jméno ani žádné údaje, které by Vás mohly identifikovat za žádných okolností neodevzdáme třetím stranám (včetně EU). V první části experti/ky odprezentují dané téma a následně bude možné diskutovat. Otázky bude možné klást buď přímo (přes video/audio), nebo písemně (přes chat).

Je nutné se registrovat předem, minimálně 36 hodin, vyplněním tohoto formuláře: docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJFzwrYrxDyLcRYaM8n5YEEhR16opL0I0feWSDzQRqtjtFzA/viewform

Nejpozději 24 hodin před začátkem webináře dostanete na emailovou adresu, kterou zadáte odkaz na kterém se budete moci připojit.

Více info o projektu: Popírání holocaustu bylo většinou odsunuté na okraj extremistických skupin. Zkreslování holocaustu je však stále rozšířené a je na vzestupu. Mladí lidé jsou obzvlášť zranitelní, protože tyto škodlivé narativy se nekontrolovatelně šíří na platformách sociálních médií. Preventivní opatření během formování jednotlivců mohou výrazně snížit jejich náchylnost na přijímání, podporování, a šíření falešných narativů. Vzdělávací systém nabízí cenné příležitosti na boj proti zkreslování a podporu paměti. Ve formálním vzdělávání ovšem do velké míry závisí od kapacit učitelů, především na nižších středních a středních školách. Výzkum naznačuje, že mnozí učitelé nemají dostatečnou schopnost účinně čelit zkreslování holocaustu. Přesto je mezi pedagogy velká ochota zlepšit svoje schopnosti v této oblasti.
 

Projekt CHDE se zaměřuje na řešení této mezery prostřednictvím online opatření na budování kapacit na základě analýzy potřeb učitelů na Slovensku a v Česku. Členové konsorcia, kteří se podílejí na tomto projektu, mají za sebou prokazatelné výsledky v oblasti vzdělávání učitelů, boji proti popírání a zkreslování holocaustu a podpory připomínání si holocaustu. Vzdělávací semináře budou společně navrženy všemi partnery, přičemž hlavní žadatel bude koordinovat jejich realizaci na Slovensku a v Česku. Dopad se bude měřit metodou "pre- and post-test" a výsledky budeme v rámci projektu aktivně šířit v celé EU.