O nás

Terezínská iniciativa (TI) je sdružení bývalých židovských vězňů terezínského ghetta a jiných ghett a koncentračních táborů a jejich přímých potomků. V současnosti má Terezínská iniciativa v České republice přibližně 300 členů (z toho asi 140 členů tzv. 1. generace) a necelých 50 členů žijících v zahraničí. 

Hlavním cílem Terezínské iniciativy je především dbát o to, aby byla důstojným způsobem uchována památka těch, kteří zahynuli během šoa. Proto se snaží při různých příležitostech připomínat památku zavražděných a poukazovat na nutnost aktivního boje proti násilí a spolupůsobit při výchově mladé generace k toleranci, aktivnímu odmítání všech projevů rasismu, antisemitismu a xenofobie. Její členové se podle svých možností jako pamětníci zúčastňují besed a přednášek na školách v tuzemsku i zahraničí a podílejí se na řadě dalších projektů. 

Terezínská iniciativa finančně podporuje vzdělávací zájezdy českých školáků a studentů do Památníku Terezín, přičemž využívá grantů NFOH a MŠMT ČR.

Pro účely dokumentace a výzkumu historie terezínského ghetta a šoa v českých zemích založila v roce 1993 Institut Terezínské iniciativy.
 
TI vydává 5–6 krát ročně časopis Terezínská iniciativa, který je na této stránce přístupný.
 
Kromě výše uvedených grantů s přesně stanoveným využitím, jsou jedinými příjmy TI dobrovolné příspěvky členů a dary, z nichž musí financovat svou činnost. V tomto ohledu TI kdysi velmi pomohl významný finanční odkaz bývalého terezínského vězně.
 
V čele Terezínské iniciativy stojí předsednictvo volené sněmem, který se schází jednou ročně. Ze svého středu volí předsedu Terezínské iniciativy. V současnosti tuto funkci zastává PhDr. Michal Stránský. Předsednictvo se schází 1x měsíčně, kromě letních prázdnin.

6. 12. 2023

Na konci listopadu jsme se spojili se studenty z Univerzity New York v Praze prostřednictvím Verto Education a uspořádali jsme workshop na téma, jak život Židů v Praze ovlivnily protižidovské zákony v době nacistické okupace.

6. 12. 2023

Nadace Brücke/Most pořádá každoročně 24. listopadu vzpomínkovou akci na oběti a přeživší koncentračního tábora a ghetta Terezín. Letos byl k rozhovoru pozván náš ředitel Tomáš Kraus. Letošní online vzpomínková akce byla věnována také Hanuši Hronovi (1925-2023), který byl v Terezíně od prosince 1944 až do osvobození.

9. 11. 2023

Během úvodního semináře "Training of Trainers", který se konal 3. a 4. listopadu v Praze, nám kolegové z Amsterdamu poskytli informace o Anne Frank Youth Network (AFYN), o motivaci této sítě, jejích cílech a různých stránkách sítě.