Terezínské album

Cílem projektu Terezínské album cílem je vyhledávat, digitalizovat a zpřístupňovat fotografie a další dokumenty obětí šoa v českých zemích.

logo_TA  

 

Dosud neznámé dokumenty z archivů a ze soukromých sbírek nám pomáhají přibližovat konkrétní osudy lidí, kteří se ocitli v soukolí nacistické genocidy Židů. Díky fotografiím se připomínání obětí šoa bude místo dlouhých seznamů jmen spíše podobat listování rodinným albem.

 

V rámci projektu jsme digitalizovali a zpracovali přibližně 20 000 úmrtních oznámení vězňů zemřelých v Terezíně a v letech 2006-2012 vyhledali a digitalizovali dokumenty z fondu Policejního ředitelství v Praze uložené v Národním archivu v Praze. Jedná se o přibližně 350 000 dokumentů a fotografií k více než 35 000 lidí, kteří po zřízení Protektorátu Čechy a Morava podléhali Norimberským zákonům a byli deportováni z Prahy do Terezína a dalších nacistických ghett a koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Nadále pokračují práce na indexaci digitalizovaných dokumentů (propojování dokumentů se záznamy v Databázi obětí a jejich popis).

 

Od začátku roku 2013 jsme se s projektem vydali do dalších regionů České republiky.

V roce 2013 jsme zpracovali archivní materiály z fondu Policejního ředitelství  ve Státním okresním archivu v Plzni.

Od dubna 2014 pracujeme na projektu v Zemském archivu v Brně.

 

   TA_ukazka_protokolTA_ukazka_deathcertificateTA_ukazka_zadost_pasTA_ukazka_dopis_pas

 

 

 

 

 

Vlastním dokumenty nebo fotofgrafie obětí holocaustu a byl/byla bych ráda, aby se objevily na portálu holocaust.cz.

Jak a kam je mohu zaslat?

 

V rámci projektu Terezínské album vyhledáváme a digitalizujeme autentické dokumenty týkající se obětí holocaustu. Pátráme zejména po fotografiích či úředních dokumentech, které fotografii obsahují (žádosti o vydání občanské legitimace či cestovního pasu, osobní doklady apod.), zpracováváme ale také ostatní dokumenty, které nesou informace o dané osobě, její rodině, příbuzenských vztazích, bydlišti, zaměstnání apod.

Ačkoli podstatnou část naší práce tvoří bádání v archivech, nedocenitelnou součást našich digitálních sbírek tvoří dokumenty a fotografie získané ze soukromých sbírek. Pokud se ve vašem soukromém archivu nachází výše zmíněné dokumenty či fotografie obětí holocaustu a rádi byste přispěli k rozvoji projektu, věnujte prosím pozornost následujícím řádkům.

Zasílání originálních dokumentů na naši adresu:


Institut Terezínské iniciativy
Jáchymova 63/3
110 00 Praha 1

Vaše dokumenty šetrně zpracujeme a vrátíme Vám je zpět nebo domluvíme jejich předání do archivu Židovského muzea v Praze. V případě tohoto postupu je vhodné nás nejprve kontaktovat telefonicky (+420 222 317 013) nebo e-mailem database@terezinstudies.cz.


Zaslání digitalizovaných dokumentů prostřednictvím e-mailu


V případě, že se rozhodnete dokumenty či fotografie digitalizovat vlastními silami, dbejte prosím na kvalitní zpracování dokumentů.
Fotografie by měly být skenovány v rozlišení minimálně 600 DPI, dokumenty bez fotografií pak alespoň v rozlišení 200 DPI, obojí ideálně v barevné hloubce 24 bit.

 

PROHLÁŠENÍ O POSKYTNUTÍ MATERIÁLŮ - PŮVOD MATERIÁLŮ


V dokumentační práci, tedy také v Databázi obětí, dodržujeme stanovený standart uvádění zdroje každého materiálu (fotografie, dokumentu apod.), který v ní uchováváme: proto, abychom dokázali materiál i informaci na něm uvedenou, případně extrahovanou z něj, identifikovat. Stejně tak jako u materiálů, které zveřejňujeme na portálu holocaust.cz.

Proto prosím ke každému zaslanému (originálu i digitální kopii - skenu) připojujte tuto formulaci:
"Prohlašuji, že vlastním originál materiálu, který poskytuji Institutu Terezínské iniciativy k uložení v Databázi obětí pro účely zveřejnění na portálu holocaust.cz, případně další využití v rámci jeho dokumentační a vzdělávací činnosti."

Při naší práci se bohužel často setkáváme s dokumenty naskenovanými nevhodným způsobem, v nedostačující kvalitě. Ačkoli se snažíme v případě, že není možné získat kvalitnější kopii, takové skeny zveřejnit, ne vždy je to možné a vhodné.

 

Pro badatele a další zájemce nabízíme také možnost spolupráce na rozsáhlejších rešerších nejen v Databázi obětí, ale také přímo v archivech. Podrobné informace a podmínky spolupráce jsou dostupné v ceníku rešeršních služeb.

 

Také nás můžete podpořit finančně, a to prostřednictvím služby darujme.cz.

Podrobnosti najdete na stránce projektu na portálu darujme.cz.

 

 

 

 

 

 

Projekt finančně podpořili:

 

cc_log3culture2000

 jhf_logoNFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

 

 

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.
7. 3. 2024

V září 1943 bylo z terezínského koncentračního tábora do vyhlazovacího tábora v Auschwitz- Birkenau z doposud neobjasněných důvodů vypraveno ve dvou  transportech  pět tisíc Židů, pocházejících z tzv. Protektorátu Čechy a Morava.