Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové
Putovní vzdělávací výstava
„Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“
Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944
Česká verze nové vzdělávací výstavy (2016), kterou zhotovil Anne Frank House v Amsterodamu, vypráví příběh Anne Frankové, její rodiny i dalších ukrývaných a pomáhajících v zadním traktu domu v Amsterodamu, vše v kontextu nacistické politiky a druhé světové války. Druhou část výstavy tvoří příběhy současných mladých lidí, kteří vyprávějí, jaké to je čelit předsudkům a škatulkování, a co pro ně znamená být sám sebou.
Záměrem Anne Frank House v Amsterodamu je věnovat se odkazu Anne v dnešním světě a poukazovat na to, že i dnes má řada lidí zkušenosti s předsudky a předpojatostí druhých. Vede návštěvníky výstavy k přemýšlení nad tím, jak přistupovat k jevům, které se nám nelíbí, a jak lze být v každém věku aktivní.
S výstavou pracujeme formou vrstevnického vzdělávání (peer education). Během dvoudenního semináře proškolí naše lektorky průvodce z řad žáků a ti pak výstavou provádějí své spolužáky, ale i veřejnost. A funguje to skvěle (více o tom a reflexe žáků - průvodců).
K dispozici je také komiksový životopis – Anne Franková a metodické materiály k němu, dokumentární film „Krátký život Anny Frankové“, Deník Anne Frankové a další doprovodné materiály.
Koordinace výstavy pod hlavičkou ITI byla v ČR ukončena k červnu 2021. Děkujeme všem, kteří se do putování výstavy zapojili a také všem návštěvníkům!
Napsali o nás:
Správci Krkonoš otevřeli nevšední výstavu. Připomíná historii. Krkonošský deník, 2. srpna 2017
Výstavu vytvořil Anne Frank House Amsterdam.
Finanční podpora:
Seminář se posouvá na prosinec, datum upřesníme v průběhu příštího týdne.
Vážení a milí učitelé, školitelé, přátelé,
Rádi bychom Vás pozvali na dva semináře – Antisemitismus a my, který pořádá Institut Terezínské iniciativy, a druhý pořádaný našimi partnery z Centropy.
Níže najdete anotace a přihlášky k oběma akcím.
V sobotu 14. září 2024 proběhl v Institutu Terezínské iniciativy workshop „Umění proti smrti“ zaměřený na učitele a edukátory. Navzdory povodňové situaci účastníci dorazili. Workshop vedli Roman Ferstl, Barbora Tocháčková a Dana Gabaľová. Program se zaměřil na roli umění v Terezíně a jeho význam při posílení vůle přežít ghetto i koncentrační tábory.
Ve středu 11. září se v Terezíně uskutečnil fotografický workshop, pořádaný Institutem Terezínské iniciativy, vedený profesorem fotografie Karlem Cudlínem. Program byl zahájen starostou Terezína p. René Tomáškem a pokračoval focením v celém areálu města, jak v Malé pevnosti, tak v bývalém ghettu, jehož prohlídku vedl ředitel ITI Tomáš Kraus. Studenti tak měli možnost zachytit jedinečnou atmosféru tohoto místa, ale také se dozvědět něco z jeho pohnuté historie.
Na konci léta, těsně před začátkem školního roku, 27.–28. srpna, pořádala Nadace Milana Šimečky v Bratislavě učitelskou konferenci „Smutek a radost z dějin“. Konference byla zaměřena na paměťové a badatelské vzdělávání a pomohla edukátorům připravit se na nový školní rok, zejména na téma holocaustu v kurikulu.
V úterý 3. září 2024 se koncipienti právníků Zemského soudu v Lipsku zúčastnili prohlídky pražské židovské čtvrti. Exkurzi zorganizoval a vedl náš pedagog Thomas, kterému pomáhal náš nový dobrovolník Laurenz.
Thomas seznámil účastníky s historií židovského života v Praze a v České republice a hovořil také o historii antisemitismu na našem území. Během exkurze kocipienti měli příležitost využít webové aplikace MemoGIS, na jejímž vývoji se institut podílel.
Mnoho zločinů spáchaných během okupace bylo právně ošetřeno zákony a nařízeními. O to důležitější je, aby se historií národněsocialistických zločinů zabývaly budoucí generace právníků a soudců. Jsme rádi, že koncipienti Okresního soudu v Lipsku využili této příležitosti, a rádi bychom jim poděkovali za jejich živý zájem.
Minulý čtvrtek jsme měli v institutu malou oslavu, kde jsme se smáli a plakali.
Rozloučili jsme se s Lenou. Společně jsme se ohlédli za uplynulým rokem a mnoha zážitky a vzpomínkami, které jsme spolu sdíleli. V očích se nám objevilo několik slz.
Zároveň jsme přivítali Laurenze, který nás bude od nynějška podporovat jako dobrovolník pro GEDENKDIENST.
Milá Leno, děkujeme ti za tvou skvělou práci a za to, že jsi nám dovolila doprovázet tě na malé části tvé životní cesty. Přejeme ti do budoucna vše nejlepší!
Milý Laurenzi, vítáme tě v Institutu. Těšíme se na tvoji podporu v týmu a na mnoho skvělých dojmů a zážitků, které s námi během roku prožiješ.
Přikládáme rozhovor jak s Lenou tak s Laurenzem.
21. srpna se naše dobrovolnice Lena vydala do Terezína, aby pomohla dobrovolnické kanceláři v Terezíně s první realizací nového workshopu s názvem „Mezi dobrem a zlem: role a šedé zóny“, kde se účastníci diskutovali a zkoumali různé role a kategorie během druhé světové války.