Online učebnice o holocaustu

V projektu Online učebnice o dějinách holocaustu v českých zemích chceme téma  holocaustu - rasové diskriminace a pronásledování Židů a  Romů i dalších skupin přiblížit nejmladší generaci.

 

banner-online-ucebnice-holocaustu.jpg

 

Připravujeme v něm:

 

1. srozumitelné materiály - autentické digitalizované dokumenty, fotografie, video snímky doplněné vysvětlujícím komentářem

2. materiály propojené s dalšími informacemi, které se k tématu vztahují

3. "čtené dokumenty" - video snímky, ve kterých je možné číst a zároveň poslouchat obsah dobového dokumentu - článku z novin, reportáže, vzpomínky apod.

 

Zaměřujeme se na holocaust jako dějinné období, které nesouvisí pouze s židovskou komunitou a dalšími pronásledovanými menšinami, ale také s těmi, kdo diskriminaci a pronásledování páchali nebo přihlíželi. Protože holocaust, antisemitismus a rasismus jsou otázkou těch, kteří tyto ideologie sdílí, šíří nebo dokonce praktikují.

 

Výsledky první fáze projektu jsou dostupné na holocaust.cz

 

 

Projekt finančně podporují:

 

MSMT_logotyp_text_RGB_czNFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.
7. 3. 2024

V září 1943 bylo z terezínského koncentračního tábora do vyhlazovacího tábora v Auschwitz- Birkenau z doposud neobjasněných důvodů vypraveno ve dvou  transportech  pět tisíc Židů, pocházejících z tzv. Protektorátu Čechy a Morava. 

29. 2. 2024

Příští týden, 8. a 9. března nás čeká připomínka 80. výročí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz II - Birkenau. S Institutem Terezínské iniciativy pořádáme pietní akci na místě, kterého se zúčastní i ředitel Památníku Terezín, PhDr. Jan Roubínek.

26. 2. 2024

23. února jsme prostřednictvím Verto Education navázali další spolupráci se studenty z University of New York in Prague. Uspořádali jsme workshop o tom, jak život Židů v Praze ovlivnily protižidovské zákony v době nacistické okupace.