Kulatý stůl a mezinárodní seminář pro pedagogy Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace / Der Holocaust und Wir. Die Erinnerungen von Juden und Roma am Leben erhalten

23. a 24. ledna 2021
Online (Brémy)

 

Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories

 

Centropa a Institut Terezínské iniciativy připravily společně mezinárodní seminář pro pedagogy z Česka, Slovenska a Německa, který se měl konat 23. až 25. ledna v Brémách. O seminář byl velký zájem, místa se zaplnila během několika dní. Kvůli pandemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními se akce musela konat online. Webinář tak proběhl ve pouze ve dnech 23. a 24. ledna. Celkem se jej zúčastnilo 47 pedagogů ze všech tří zemí: 15 z Česka, 10 ze Slovenka a 21 z Německa a dobrovolník ITI z Rakouska. Hlavním tématem semináře byla otázka, jakým způsobem využít vzpomínky druhé generace přeživších, když přímí svědci odcházejí. Na tuto otázku hledali odpověď zástupci ITI a Centropy a představitelé druhé generace, kteří se zúčastnili kulatého stolu, jenž semináři předcházel. Součástí interaktivního semináře pro učitele bylo setkání s pamětníkem Hanušem Hronem, narozeným v Československu v r. 1925.

 

fht_small02


Centropa i ITI disponují rozsáhlou databází židovských biografií a rodinných fotografií, které lze dobře použít ve výuce. V sobotu jsme viděli film Centropy o osudech Dagmar Lieblové "Z Čech do Bergen-Belsenu a zpět" a při práci ve skupinách jsme se podívali na  jeho využití ve výuce. Michael Heitz z Albert-Schweitzer-Schule v Sinsheimu prezentoval film Centropy „Zachor – pamatuj!“, který natočil jeho mladý student původem z Izraele, dále účastníci pracovali aktivně se vzdělávací česko-německou výstavou „Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v ČR“, kterou je provedl  její autor, historik Alfons Adam. Následně se ve workshopu Marie Smutné věnovali vzpomínkové kultuře a paměti míst. Na závěr prvního dne webináře hovořil prof. Jörg Wollenberg z univerzity Bremen v informacemi nabité přednášce o nacistické nucené práci v severním Německu, ale tématizoval také poválečný vývoj a vlastní zážitky.


Druhý den webináře začal prezentacemi příkladů dobré praxe z Německa i ČR – své projekty představili Pablo Arias Meneses a Rudolf Steffens z Rahel-Varnhagen-Kolleg v Hagenu a Daniela Vitásková z Obchodní akademie a Hotelové školy v Třebíči. Marie Smutná z ITI vedla worskhop „Holokaust a my“ o využití vzpomínek druhé generace přeživších holocaustu a poté si již účastníci připravovali otázky na pamětníka Hanuše Hrona. Debata s Hanušem byla zlatým hřebem webináře, nejen díky informacím, o které se podělil, ale také díky jeho přívětivému přístupu a smyslu pro humor. Poté jsme si s Ksenjou Holzman alespoň virtuálně prohlédli Bunker Valentin v Brémách Farge, kde měla být instalována výstava „Ztracená paměť“. John Gerardu představil ve své prezentaci projekt Spurensuchen. Celý webinář byl tlumočen.


Podle slov účastníků se nám podařilo i v této náročné podobě kurzu udržet interaktivní charakter akce a právě obsahová i formální stránka byly velmi pozitivně hodnoceny.

 

fht_small01

 

Z ohlasů 

  • Chtěla bych vám všem velice poděkovat za možnost navštívit aspoň virtuálně v čase covidu hned 2 země – Česko a Německo. Setkání s Vámi bylo pro mně cenné, nejen z pohledu učitele, ale také člověka, který se zajímá o dějiny 20.století. Program byl výborný, hosté taktéž, rozdělení do skupin super…

 

  • Velmi pěkná a přínosná akce! Baví mě vést rozhovory s učiteli a učitelkami z jiných zemí.

 

  • Díky pestrému programu a zdařilému střídání filmů, prezentací, přednášek a především workshopů ve skupinách byla akce velmi dobrá. Výměna zkušeností mezi českými, slovenskými a německými učiteli byla skvělá. Ještě jednou děkuji za možnost se zúčastnit semináře.

 

  • Na okraj: velmi užitečná zkušenost být dva dny na druhém konci on-line "výuky". Trochu lépe rozumím svým žákům, jak je složité se v domácím prostředí soustředit.

 

  • Jako velmi pozitivní akci, kde jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Každá přednáška, představení projektů od ostatních kolegů z Čech, Slovenska a Německa, mě vedlo k zamyšlení, jak to přenést k nám:-) Myslím, že osobní setkání by bylo jistě příjemnější a více podnětné, ale i v těchto podmínkách to bylo moc fajn a jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit. Velmi přínosný pro mě byl i kulatý stůl, který se konal před zahájením konference. Trošku jsem se bála jazykové bariéry, ale díky skvělým tlumočnicím to nebyl vůbec žádný problém, i překladač Google velmi dobře pracoval:-)

 

  • Se seminářem jsem byla velmi spokojená. Odnesla jsem si spoustu nových informací, nápadů. byla jsem ráda za setkání s německými kolegy, protože jsem mohla na vlastní oči vidět a na vlastní uši slyšet, jak se k otázce holokaustu staví oni a také, co dělají se svými žáky. Za mě deset hvězdiček z deseti:-)

 

  • Seminár, ktorý priniesol mnoho nových pohľadov na česko-nemecko-slovenské vzťahy, nabitý program, organizátori veľmi dobre pripravení, účastníci super, videla som opäť mnohé známe tváre. Kedykoľvek by si to žiadalo repete, avšak v prezenčnej forme, možno ako Letná škola ITI?

 

  • Seminár bol inšpiratívny, pretože si porovnať skúsenosti s kolegmi z iných škôl a krajín je vždy obohacujúce. Veľa kvalitného materiálu, veľmi hutný workshop na informácie. Skvele organizovaný, dodržiavanie časového rozvrhnutia, výborné moderátorské vedenie a fajn tlmočenie.

 

  • Extrémne zaujímavé projekty kolegov z Nemecka a z Čiech. Ako inak sa dá hovoriť o dejinách regiónu/mesta.

 

 

Fotografie z akce


Konání akce finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti, který akci vyhlásil za projekt měsíce. Za fond promluvil na semináře Stefan Gehrke.


Pozvánka na seminář
Program semináře (pdf)

 

 

 

Partneři projektu:

MNS-logo  Centropa_allw_strone_dialogu

 

 

 

eacea_2015_00550000_cs_web

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.
7. 3. 2024

V září 1943 bylo z terezínského koncentračního tábora do vyhlazovacího tábora v Auschwitz- Birkenau z doposud neobjasněných důvodů vypraveno ve dvou  transportech  pět tisíc Židů, pocházejících z tzv. Protektorátu Čechy a Morava. 

29. 2. 2024

Příští týden, 8. a 9. března nás čeká připomínka 80. výročí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz II - Birkenau. S Institutem Terezínské iniciativy pořádáme pietní akci na místě, kterého se zúčastní i ředitel Památníku Terezín, PhDr. Jan Roubínek.

26. 2. 2024

23. února jsme prostřednictvím Verto Education navázali další spolupráci se studenty z University of New York in Prague. Uspořádali jsme workshop o tom, jak život Židů v Praze ovlivnily protižidovské zákony v době nacistické okupace.