Mezinárodní seminář pro učitele a pro mládež – výročí 26. října: likvidace Romů a Sinti ve vyhlazovacím táboře v Belzeci roku 1940

25. až 28. října 2021
Belzec, Majdanek, Lublin

 

Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories

 

U příležitosti uctění památky Romů a Sintů zavražděných v Belzecu roku 1940, v době existence pracovního tábora pro Židy, Romy a Sinti, se ve dnech 25. až 28. října 2021 konal v Belzeci, Majdanku a Lublinu mezinárodní seminář pro učitele a studenty. Zúčastnilo se jej více než 50 účastníků z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska a Rakouska.

 

fht_belzec_01

Kromě návštěvy a prohlídky vyhlazovacího tábora Belzec a koncentračního tábora Majdanek se 26. října 2021 za přítomnosti ředitele muzea a památníku v Belzecu (Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu) konal pietní akt za Romy a Sinti zavražděné v Belzecu u památníku vybudovaného roku 2012. 

 

fht_belzec_03

Workshopy se zaměřily také na holocaust Romů a Sintů. Skupina žáků se mimo jiné zabývala historií a kulturou romského etnika a v malých skupinkách diskutovala o tom, jak se postavit nenávisti a jaké předpoklady musí mít společná budoucnost, aby se společnost znovu nevydala cestou nenávisti vedoucí k vyhlazování. Jednotlivé skupiny představily různé návrhy řešení, jak by mohla vypadat budoucnost bez nenávisti a předsudků.

 

fht_belzec_02

Skupině učitelů a vzdělavatelů představila dr. Małgorzata Kołaczek z fakulty Mezinárodních a politických studií Jagellonské univerzity v Krakowě, jak je diskriminace a marginalizace Romů vnímána jimi samotnými, hovořila o historii „romofobie“, tj. negativního vnímání Romů ve společnosti, o fungování předsudků i o tom, kdy začal proces o uznání holocaustu Romů, stejně jakodlouhodobý proces jejich odškodnění.

 

fht_belzec_05

 

Seminář uspořádal Institut Terezínské iniciativy a Fundacja w Stronę Dialogu za podpory Centropa Budepast a Nadácie Milana Šimečku.

 

Online publikace ke stažení (pdf)

 


Partneři projektu:
Fundacja w Stronę Dialogu, Nadácia Milana Šimečku, Centropa Budapest

 

  w_strone_dialogu MNS-logo Centropa_all


The project is co-financed by the Europe for Citizens Programme (EU) and by the governments of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad International Fund grants. The Fund's mission is to promote ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

eacea_2015_00550000_cs_web      visegrad_fund_logo_blue_800px-1

 

 

 

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.