Mezinárodní seminář pro učitele a pro mládež – výročí 26. října: likvidace Romů a Sinti ve vyhlazovacím táboře v Belzeci roku 1940

25. až 28. října 2021
Belzec, Majdanek, Lublin

 

Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories

 

U příležitosti uctění památky Romů a Sintů zavražděných v Belzecu roku 1940, v době existence pracovního tábora pro Židy, Romy a Sinti, se ve dnech 25. až 28. října 2021 konal v Belzeci, Majdanku a Lublinu mezinárodní seminář pro učitele a studenty. Zúčastnilo se jej více než 50 účastníků z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska a Rakouska.

 

fht_belzec_01

Kromě návštěvy a prohlídky vyhlazovacího tábora Belzec a koncentračního tábora Majdanek se 26. října 2021 za přítomnosti ředitele muzea a památníku v Belzecu (Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu) konal pietní akt za Romy a Sinti zavražděné v Belzecu u památníku vybudovaného roku 2012. 

 

fht_belzec_03

Workshopy se zaměřily také na holocaust Romů a Sintů. Skupina žáků se mimo jiné zabývala historií a kulturou romského etnika a v malých skupinkách diskutovala o tom, jak se postavit nenávisti a jaké předpoklady musí mít společná budoucnost, aby se společnost znovu nevydala cestou nenávisti vedoucí k vyhlazování. Jednotlivé skupiny představily různé návrhy řešení, jak by mohla vypadat budoucnost bez nenávisti a předsudků.

 

fht_belzec_02

Skupině učitelů a vzdělavatelů představila dr. Małgorzata Kołaczek z fakulty Mezinárodních a politických studií Jagellonské univerzity v Krakowě, jak je diskriminace a marginalizace Romů vnímána jimi samotnými, hovořila o historii „romofobie“, tj. negativního vnímání Romů ve společnosti, o fungování předsudků i o tom, kdy začal proces o uznání holocaustu Romů, stejně jakodlouhodobý proces jejich odškodnění.

 

fht_belzec_05

 

Seminář uspořádal Institut Terezínské iniciativy a Fundacja w Stronę Dialogu za podpory Centropa Budepast a Nadácie Milana Šimečku.

 

Online publikace ke stažení (pdf)

 


Partneři projektu:
Fundacja w Stronę Dialogu, Nadácia Milana Šimečku, Centropa Budapest

 

  w_strone_dialogu MNS-logo Centropa_all


The project is co-financed by the Europe for Citizens Programme (EU) and by the governments of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad International Fund grants. The Fund's mission is to promote ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

eacea_2015_00550000_cs_web      visegrad_fund_logo_blue_800px-1

 

 

 

20. 5. 2025

Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond. 

Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.

20. 5. 2025
👥 U příležitosti Dne Anny Frankové 2025 vás srdečně zveme na vernisáž uměleckých děl o Anně Frankové, kterou připravili krnovští studenti!
📍Žižcafé Therapy @jsme_zizkostel
 
Žerotínova 1520/33
130 00 Praha 3-Žižkov
📅 12. června 2025
⏰ Od 18:00
🤩 Těšíme se na Vás!
14. 5. 2025

Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.

14. 5. 2025

Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.

12. 5. 2025

V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.

12. 5. 2025

Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.