První mezinárodní workshop - Výchova k respektu a toleranci

21. a 22. listopadu 2014
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

V pátek 21. a v sobotu 22. listopadu 2014 se v Jáchymce konal první mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti. Byl zaměřen na témata lidských práv – vytváření předsudků, stereotypizace menšin, projevy antisemitismu, anticiganismu a rasismu.

 

Programu se zúčastnili členové projektového týmu – pracovníci ITI – a také další pracovníci organizací zabývajících se vzděláváním v oblasti lidských práv: Muzea romské kultury v Brně, Židovského muzea v Praze, Multikulturního centra Praha, Živé paměti, ředitelka školu v Přerově, kteří jsou členy pracovní sítě Možnosti a výzvy vzdělávání O/A menšin.

 

Pátečním programem nás provázel Barry van Driel, generální tajemník Mezinárodní asociace pro interkulturní vzdělávání a Mezinárodní ředitel pro vzdělávání učitelů a rozvoj studijních programů v Anne Frank House Amsterdam. Všechny účastníky semináře si během krátké doby získal svým pozivitním přístupem a charismatickým vystupováním. Věnovali jsme se konkrétním příkladům z praxe a ve společné diskuzi hledali funkční mechanismy reakcí na jakékoliv předsudečné jednání a projevy.

workshop - Barry van Driel

 

Sobotní dopoledne patřilo mediálnímu odborníkovi Radimu Wolákovi z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Seznámil nás se současnou podobou mediální výchovy ve školách a na konkrétních příkladech nám ukázal, jaký vliv mohou mít média na utváření veřejného povědomí, včetně vnímání menšin.

Radim Wolák

 

Odpoledne jsme se setkali s Peterem Gabaľem, publicistou a odborníkem na extremismus, u tématu úlohy médií ve stereotypizaci menšin, včetně vývoje v posledních 25 letech.

 Peter Gabaľ

Všechny semináře pro nás byly velice podnětné a rádi na ně v budoucnu navážeme dalšími podobnými aktivitami, které tvoří velmi cennou informační základnu pro naši práci v oblasti vzdělávání.

 

Podrobný program dvoudenního workshopu ke stažení zde.

 

Další fotografie ve fotogalerii

 

 

Z ohlasů účastníků:

 

Napište prosím, která část workshopu se Vám líbila nejvíce? Případně proč?

  • Líbí se mi propojení teorie a praxe; konkrétní tipy a inspirace, kam se příště podívat :-)
  • Jelikož jsem se účastnil jen prvního dne, mohu posoudit jen ten. Líbily se mi hlavně praktické rady v konkrétních situacích. Oceňoval jsem také vřelost a profesionalitu lektora, která procházela celým dnem.

 

Napište nám prosím co byste v programu změnili, přidali, vylepšili?

  • Program by bylo možno směřovat ještě více do oblasti praxe: jak konkrétně reagovat na takové a takové projevy rasismu, xenofobie, jak konkrétně se bavit s lidmi, kteří takovéto ideologie šíří atd. Uvědomuji si ale, že to i v tomto semináři obsaženo bylo. Osobně bych ocenil, kdyby se tomu věnovalo ještě trochu více času.
  • Myslím, že by program zasloužil být několikadenní a ve vícero osobách/lektorech - téma by se dalo pojmout z různých stran a zároveň by byl prostor pro potřeby účastníků/účastnic. To je ale spíše detail, workshop mi "sednul" a načerpala jsem hodně inspirace!

 

Z uvedených ohlasů vyplývá, že je potřeba v podobných vzdělávacích aktivitách pokračovat i v dalším období.

 

 

Projekt finančně podporují:

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

 

 

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

 

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.
7. 3. 2024

V září 1943 bylo z terezínského koncentračního tábora do vyhlazovacího tábora v Auschwitz- Birkenau z doposud neobjasněných důvodů vypraveno ve dvou  transportech  pět tisíc Židů, pocházejících z tzv. Protektorátu Čechy a Morava.