Výchova k respektu a toleranci

 

Projekt je

  • určený žákům, studentům a pedagogům základních a středních škol
  • zprostředkovává vzájemné aktivní poznávání majoritní a minoritních částí společnosti, rozvíjí u účastníků občanskou gramotnost
  • vede k pochopení důležitosti lidských práv a důvodů jejich dodržování a posiluje a povzbuzuje vztah žáka k okolí uvědoměním si vlastních kořenů a identity.

 

Sebepoznání i vzájemné poznávání je klíčem k vypěstování respektu k odlišnostem a rozmanitosti, stejně jako studium moderní evropské historie za využití pedagogického konstruktivismu umožňuje rozpoznat zárodky zla a hledat cesty, jak mu znovu a opět předcházet.


Hlavními aktivitami projektu jsou

  • interaktivní semináře pro učitele, asistenty a další pedagogické pracovníky

Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci - červenec 2016

 

  • interaktivní programy pro děti a mladé lidi podporující otevřenou diskusi a dialog

Dílna Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci, procházka po Stolpersteinech - červen 2016

 

  • setkávání dětí a mladých lidí z rozdílných škol, sociálních a kulturních skupin

Jáchymka a Užhorod - návazný program pro žáky ze tří škol - květen 2015.

Etapy projektu a podpora:

Výchova k respektu a toleranci: 2016-2018

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti: 2014 - 2016

 

Web projektu

www.vychovakrespektu.cz

 

 

 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.

8. 3. 2025

V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.

4. 3. 2025

Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.

Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.

27. 2. 2025

Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.

Sbírka probíhá na Doniu.

20. 2. 2025

Kdy: 13. - 15. 3. 2025
Kde: Praha (ČR), Bergen (DE)
Kontakt: Dorota Gabaľová, dorota.gabalova@terezinstudies.cz, +420 734 159 777

 

Registrace na seminář s exkurzí do Bergen-Belsen

Kapacita semináře je omezená – registrace probíhá podle pořadí přihlášení. Po naplnění kapacity budete zařazeni na seznam náhradníků.

5. 2. 2025

Srdečně vás zveme na slavnostní uvedení knihy „Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu“, kterou napsala Kateřina Nejedlá pod patronátem Institutu Terezínské iniciativy.

📅 Kdy: čtvrtek 27. února 2025, 16:00
📍 Kde: Knihkupectví Franze Kafky, Široká 65/14, 110 00 Josefov

Přijďte si poslechnout příběh rodiny Roubíčkových, jejichž osudy se prolínají s tragickými událostmi 20. století. Autorka se během svého výzkumu zaměřila na historické souvislosti i osobní vzpomínky, které oživují paměť holokaustu a jeho dopad na další generace.

Těšíme se na setkání s vámi!

31. 1. 2025

Tento týden nás navštívila paní Krejčová (zahraniční kultura Dolního Rakouska) a pan Halbauer z Rakouského kulturního fóra v Praze, kde jsme mohli nejen představit práci ITI, ale také navázat osobní kontakty. Mohli jsme diskutovat o mnoha tématech, která se prolínají s prací našich tří institucí s cílem podpořit rakousko-českou výměnu.