Mezinárodní konference pro pedagogy a studenty - hledání konstruktivního dialogu

5. - 8. června 2022
Praha

Nechte mě být, jaká jsem. Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti

Konference byla závěrečnou akcí několikaletého projektu, na kterém spolupracovaly Institut Terezínské iniciativy v Praze (CZ), Anne Frank Stichting v Amsterdamu (NL), Anne Frank Zentrum v Berlíně (DE) a Nadácia Milana Šimečku v Bratislavě (SK).

Konference plynule navázala na výcvik lektorů vrstevnického vzdělávání.

Centrálním bodem programu byla panelová diskuze. Pozvání do panelu přijali:

  • Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra v Praze (CZ),
  • Sasha Lehnartz, hlavní zpravodaj deníků Welt a Welt am Sonntag (DE),
  • Emil Voráč, zakladatel sdružení Khamoro na podporu Romů a Sintů (CZ),
  • Flavio Bollag, výkonný ředitel Outward Bound Center for Peacebuilding v New Yorku (USA).

Diskutující hovořili o svých zkušenostech a o příčinách postupné polarizace společnosti. Představili možné přístupy ke snížení napětí v otázkách, které polarizují, tak jak je znají a využívají.

Vzhledem k omezenému času, který byl k dispozici, a složitosti tématu bylo možné diskutovat pouze o možných řešeních. Účastníci si však mohli vyslechnout výměnu názorů jednotlivých hostů a také jim klást otázky týkající se jejich ososbních názorů.

Dalšími zajímavými hosty byly tzv. "živé knihy" – lidé, kteří se díky své živostní zkušenosti, kvůli původu, sexuální orientaci nebo specifickým potřebám často ocitají na jednom z pólů. Svoje příběhy s námi sdíleli:

  • Čeněk Růžička - jako příslušník romské a sintské menšiny a potomek těch, kteří přežili holocaust, vede od 70. let 20. století kampaň za uznání obětí nacistické perzekuce a odškodnění. 
  • Veronika Dočkalová - je LGBT+ aktivistkou a spoluorganizátorkou Prague Pride. Zasazuje se o zavedení "manželství pro všechny" a věnuje se také duševnímu zdraví mladých queer lidí.
  • Radana Rutová - je historik a pracuje pro ITI. V roce 2013 se jí narodil syn Tobias. V osmi letech mu byl diagnostikován Aspergerův syndrom a ADHD.

Všechny tři "živé knihy" nám umožnily nahlédnout do svých individuálních zkušeností s diskriminací, ale také do toho, co jim dává naději.

Předposlední den konference jsme přijali pozvání rakouské velvyslankyně v České republice Dr. Bettiny Kirnbauerové k návštěvě její rezidenci na pražských Hradčanech.

Paní velvyslankyně hovořila o svých zkušenostech ze světa diplomacie a o tom, jak lze v obtížných tématech najít společný základ pro diskusi i o tom, jak se v diplomatickém světě hledá shoda a jak se vypořádavají s tím, když shodu nenalézají.

Poslední den konference měli účastníci čas na sebereflexi jednotlivých workshopů a seminářů. Bylo řešeno mnoho témat a poskytnuta zpětná vazba. Diskutovalo se také o metodách a možnostech, které by mohly být v budoucnu využity ve školách nebo jiných organizacích.

Během konference několikrát a v různých podobách zazněla věta "Méně mluvit, více jednat". 

Ze zpětných vazeb: 

"V budoucnu by se mělo více akcí a nápadů převést do praxe, aby bylo možné oslovit co nejvíce lidí a zapojit je do diskusního procesu. Jen tak se můžeme pokusit bojovat proti rostoucí polarizaci naší společnosti."

Dozvěděla jsem se o tématech, která jsou relevantní pro jiné země, a chtěla bych se o tom dovědět více.“

„Minulost v sovětské zóně měla enormní vliv a v Německu, Nizozemsku, v Západní Evropě máme sklon na to zapomínat.“

"Je na nás všech, abychom opustili svou komfortní zónu a hledali dialog."

Fotogalerie

 

Partneři projektu:

MNS-logo Anne-Frank-logo anne-frank-zentrum-logo_4c


Projekt je realizován za podpory:

eacea_2015_00550000_cs_web 

 

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.