Večerní škola Tomana Broda - II. díl z cyklu přednášek
10. listopadu 2015
Praha
Jáchymka – židovská škola v Praze
V úterý 10. listopadu 2015 jsme v Jáchymce uvítali zájemce o druhou z cyklu podzimních přednášek historika a pamětníka holocaustu dr. Tomana Broda o fenoménech moderních českých dějin. Druhé téma znělo Čas strasti i naděje, čas činu i odplaty. Období Protektorátu Čechy a Morava a zavítala na ni řada posluchačů různého věku i profese, kteří se se zájmem zapojili do besedy, která po přednášce následovala ve stylu kulatého stolu. Večerem opět provázel lektor a metodik Institutu Peter Sokol.
Ve své přednášce nastínil Dr. Brod několik myšlenek spojených s obdobím Protektorátu Čechy a Morava, perzekucí židovských obyvatel a zejména s problematikou atentátu na R. Heydricha:
"Lze si klást otázku, zda význam, jejž činitelé spojeneckého tábora přikládali spáchanému atentátu na Reinharda Heydricha, byl úměrný ztrátám, které česká domácí rezistence i celá společnost utrpěly. Vyvážil onen příznivý společenský i politický dojem v západních kruzích veškerá pasiva, jimž musela čelit protektorátní veřejnost? Vyvážil ono množství uvězněných a popravených českých lidí, spálení a vyvraždění Lidic a Ležáků, zničení posledních zbytků odbojových organizací? Nebyl by snad býval vhodnějším terčem chystaného atentátu některý z domácích kolaborantů? Stálo to tedy za to?"
"Ano, ovšem, boj proti okupantům, boj za svobodu se nikde nemůže obejít beze ztrát na životech a nemohl se obejít ani v Protektorátě. Jenže tenkrát, uprostřed roku 1942, nešlo o osvobozenecký boj, nýbrž o masakr nevinných a hlavně bezbranných českých obyvatel."
Třetí díl z cyklu podzimních přednášek se bude konat:
v úterý 1. prosince 2015: „Konečné řešení národnostní otázky“ - Poválečné vyhnání německého obyvatelstva z českých zemí
Pozvánka na 1. večer z cyklu podzimních přednášek
Pozvánka na 2. večer z cyklu podzimních přednášek
Akce finančně podpořil v rámci projektu Jáchymka – židovská škola v Praze
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.