MemoMap v Nymburce

 

Nymburk - studenti

 

V říjnu jsme poprvé výstavu „MemoMAP: Dějiny holocaustu v Praze“ spojili s vrstevnickým vzděláváním. Členové Klubu moderní historie Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce absolvovali dvoudenní seminář vedený Danou Gabaľovou z Institutu Terezínské iniciativy a vedoucí klubu Lucií Prokešovou. Ve dvojicích si připravili program prohlídky, vybrali aktivity a svůj výklad doplnili o informace o perzekuci Židů v Nymburce a okolí. Na základě svých zjištění o židovských obyvatelích Nymburka vytvořili vlastní mapu inspirovanou aplikací MemoGIS. V průběhu měsíce října provedli výstavou všechny žáky osmiletého gymnázia. Program přizpůsobovali věku návštěvníků. 

Děkujeme všem za výbornou práci.

 

2_mapa-Nymburk

 

Co řekli studenti, kteří prováděli:

 

Dozvěděla jsem se více o každodenním životě a problémech Židů za protektorátu a že se spousta nespravedlnosti a absurdit odehrávala už daleko dříve před transporty.“

Veronika

„Kdyby tam byli jen dva žáci, kteří mě poslouchají, tak to je výhra. Díky aktivitám směřujícím k současnosti si myslím, že dost studentům tato výstava pomohla.“

Klára

„Výstava mi otevřela mi oči, abych vnímala tu podobnost vylučování ze společnosti i v přítomné době.“

Bára

„Jen si říkám, že všichni ti, co říkají, jak špatná je dnešní doba, by se měli zamyslet. Nevím, jestli byla v minulosti k žití lepší doba, než je dnes.“

Anna

 

Fotogalerie

Nymburk 1

Nymburk 2

Nymburk 3

Nymburk 4

Nymburk 5

Nymburk 6

Projekt byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA.

TACR_dopln_inv

Výstavu MemoMap finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitivgymn nymburk

7. 5. 2024

6. května proběhl již 19. ročník veřejného čtení jmen obětí holocaustu
“Jom ha-šoa”. Tentokrát se konal v doposud největším počtu měst a obcí, k akci se přidalo 31 míst po celé České republice.

3. 5. 2024

Součástí tohoročního Jom ha-šoa je také výstava MemoMap: Dějiny holocaustu v Praze. Ta bude vystavena ve venkovních prostorách Klementina, od pondělí 6. května (Jom ha-šoa), do neděle 19. května 2024.

Na 16 panelech výstava ukazuje, jak byl v závislosti na vydávání protektorátních protižidovských nařízení zmenšován, pro ty, kdo byli označeni za Židy, prostor Prahy. Příkazy a nařízení vedly k vytvoření neviditelných bariér, které zamezovaly kontaktu mezi židovskými a nežidovskými obyvateli Prahy ještě předtím, než byli Židé povoláváni do transportů a deportováni do koncentračních táborů.

2. 5. 2024

V úterý doprovázel ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus německého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na jeho procházce Prahou. Tématy srdečného rozhovoru byly mimo jiné minulost a současnost české židovské komunity, literární odkaz Franze Kafky, projekt Musica Non Grata a v neposlední řadě činnost ITI.

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).