Holocaust a my. Různé narativy holocaustu ve vzpomínkách a ve výuce - konference pro pedagogy a jejich studenty

02. 05. 2023

Rádi bychom Vás pozvali na konferenci pro pedagogy a jejich studenty, kterou  jsme připravili ve spolupráci s organizacemi  Centropa (DE) a Nadácia Milana Šimečku (SK). 

Jaký je svět pohledem utlačovaných? Co víme o těch, jejichž život vyhasl v průběhu holocaustu? Jak si tuto minulost připomínáme a jak o ní učíme? O své zkušenosti se podělí hosté z Česka, Slovenska a Německa.

Na konferenci budete mít možnost dozvědět se více o společné nedávné evropské minulosti. Historii nám přiblíží osobní příběhy a výpovědí potomků lidí a svědků, kteří byli pro svůj původ, ať židovský nebo romský, vyloučeni ze společnosti a za druhé světové války pronásledováni nacistickou rasistickou politikou.

Součástí programu bude i panelová diskuse “Změna narativu a výuky holocaustu v místě a čase”, kde své zkušenosti představí hosté z akademického prostředí i z pedagogické praxe.

Hosté z židovské a romské komunity s námi budou sdílet vzpomínky nejen na své předky, ale také to, jak mluví o holocaustu, jak jej připomínají ve svých rodinách a komunitě a jak vnímají způsob připomínání holocaustu většinovou společností.

Součástí programu bude také uvedení putovní verze výstavy “MemoMAP. Dějiny holocaustu v Praze”. Výstava prezentuje případy perzekuce Židů na základě Norimberských zákonů a souvisejících vyhlášek v Praze, obdobná nařízení a tresty však platily všude v protektorátu i na území říše.

Kromě samotné výstavy se seznámíme s Prahou prostřednictvím aplikace MemoGIS a ukážeme si, jak ji využít i pro jiná města.

Ubytování, stravování a seminární místnost je zajištěna v Praze v příjemném prostředí hotelu Marianeum na Vinohradech. Seminářem vás provede Dana Gabaľová a ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus spolu dalšími lektory (Michal Keim, Jana Turanská, Roman Ferstl, Zuzka Schreiberová).

(*změna programu vyhrazena)

Rádi bychom, aby své zkušenost s tématem mohli navzájem sdílet pedagogové a studenti. Prosíme proto každého pedagoga, aby s sebou vzal i svého studenta (třeba i bývalého).

Přihlášky vyplňujete do pondělí 13. 5. 2023! 

Účastnický poplatek pro pedagogy: 2000 Kč / 85 €

Veškeré náklady včetně jídla a ubytování jsou hrazeny.

Účastnický poplatek vracíme pouze v případě doloženého onemocnění.

V případě dotazů nás kontaktujte na jedné z následujících adres:

Kontakty: thomas.elmecker@terezinstudies.cz, dana.gabalova@terezinstudies.cz 

Těšíme se na vás!