Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2024

09. 04. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

Už nebrečím a ty taky neplač, napsala v dopise sedmiletá Jana své mamince. Se svým židovským tatínkem byla v roce 1944 internována v táboře na Hagiboru a později v Terezíně, zatímco její nežidovská maminka s mladším bratrem se ukrývali.

Celostátní podobu čtení zajišťuje Institut Terezínské iniciativy a také letos je partnerem Muzeum romské kultury se sídlem v Brně a centrum Sintů a Romů v Praze.

V Praze se čtení koná na Mariánském náměstí, u kašny Terezka, od 14:00 do 17:00. Informace k dalším městům a přidružené události budou vznikat v následujících dnech na naších Facebookových stránkách. K těm se můžete přihlásit v jednotlivých městech.

Čtení jmen se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice a za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu a hl.m Prahy. Veřejné čtení jmen obětí jsme pak schopní realizovat v nemalé zásluze díky Vaší podpoře skrz Darujme.cz.