Anne Frank Youth Network
Celosvětová síť mladých lidí, kteří konají
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete ovlivnit dění na místní i celosvětové úrovni? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu? Připojte se k Anne Frank Youth Network.
Anne Frank Youth Network je rostoucí globální síť postavená na dobrovolnictví, která existuje proto, aby vás aktivně zapojila a podpořila v práci, kterou považujete za důležitou. Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Budete působit jako vrstevnický učitel; to je když mladí lidé učí jiné mladé lidi. Společně tak pozitivně přispějete společnosti!
Poskytneme vám nástroje potřebné k tomu, abyste mohli jednat a něco změnit.
AFYN pro mě znamená místo skvělých příležitostí a inspirace a lidí, kteří jsou zapálení do své práce. Mojí motivací být součástí je pocit potřeby sdílet důležité informace s ostatními.
Anička, Náchod
Co se naučím?
- Členství v Anne Frank Youth Network vám umožní nejen poznat historii a její význam pro současnost, ale také,
- naučit se novým dovednostem, jako je řízení projektů a týmová práce.
- prostřednictvím aktivit a školení čelit diskriminaci, rasismu a předsudkům
- mít vliv na místní komunitu vytvářením a realizací vlastních vzdělávacích aktivit
- Uspořádat kampaně na sociálních sítích, abyste vyvolali angažovanost mezi svými vrstevníky
- Buďte součástí rostoucí globální komunity
Do Anne Frank Youth Network jsem se zapojila, abych se dozvěděla více o tématech, která jsou mi blízká - o Anne Frank, holocaustu, demokracii, ale i o lidských právech obecně. Celý projekt mi již od začátku listopadu přináší spoustu skvělých zážitků a zkušeností - ať už propojení s mladými lidmi po celé Evropě, komunikaci v angličtině nebo přípravu a vedení workshopů pro základní školu.
Antonie, Nymburk
Jak se mohu zapojit?
Pokud máte zájem stát se součástí sítě Anne Frank Youth Network v České republice, neváhejte a kontaktujte nás. Napište nám e-mail na adresu koordinátora - Thomase Elmeckera - nebo nám napište na naše sociální média - Instagram a Facebook.
Můžeme vám poskytnout další informace, propojit vás s dalšími zájemci z řad mladých lidí z České republiky a účastníky předchozích ročníků.
Více informací naleznete také na oficiálních webových stránkách Anne Frank Youth Network a na jejich sociálních médiích.
AFYN pro mě znamená nové příležitosti a budoucnost. Díky AFYNu překonávám svůj strach z mluvení před mnoha lidmi a dokonce mě to baví. Pevně doufám, že v budoucnu toho budu moci dokázat ještě víc.
Kája, Nymburk
Co bude dál?
Po absolvování první aktivity ve své zemi dostanete příležitost zúčastnit se dvoudenního národního školení. Naučíte se vyučovat o významu příběhů druhé světové války a holocaustu. Společně prozkoumáme, proč jsou tyto příběhy aktuální i dnes, a budeme diskutovat o identitě, předsudcích, diskriminaci a demokracii. Společně s dalšími peer pedagogy budete moci zorganizovat vlastní projekt.
Chcete dělat ještě více?
Po absolvování dvoudenního kurzu a vlastního projektu zůstanete zapojeni do sítě Anne Frank Youth Network. Dostanete příležitost být mentorem nových členů a samostatně organizovat další vzdělávací projekty. Kromě toho získáte přístup k dalším zkušenostním a vzdělávacím příležitostem, jako jsou stáže v Domě Anne Frankové a partnerských organizacích.
Těšíme se na vaše nápady a podněty.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.
1.- 2. Apríl 2025, Brusel
Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.