Holocaust a my

📝Průzkum předsudečného chování a xenofobie na školách s důrazem na antisemitismus

V souvislosti s probíhajícím projektem European Practitioners Network against Antisemitism Institut Terezínské iniciativy připravil informativní průzkum, v rámci kterého zjišťujeme jak se v uplynulém roce změnil vztah žáků, studentů, ale i učitelů k menšinám. Zjišťujeme, jak se projevily v myšlení a chování vašich žáků významné geopolitické události, zejména vztah k Židům po 7. říjnu 2023 a následném Izraelsko-palestinském konfliktu. Zajímají nás však i další menšiny a změny v tom, jak je vnímají vaši žáci a studenti v porovnání s předchozím obdobím.

 

Protože se s žáky a studenty denně setkávají, mají nejlepší příležitost si všimnout, jak se jejich postoje mění, nakolik jsou jejich postoje ovlivněny společenským děním a tím jakým způsobem média včetně sociálních sítí informují o dění doma i ve světě.  

Kromě zjištění, jaké předsudeční projevy jste mezi žáky a studenty zaznamenali nás zajímá, které aktivity podle vás pomáhají k respektu a toleranci a jestli některé vzdělávací aktivity považujete za rizikovější než jiné.  

Antisemitismem přitom rozumíme (zkráceně podle definice IHRA): 

Antisemitismus je takový způsob vnímání Židů, který lze vyjádřit jako nenávist vůči nim. Slovní a fyzické projevy antisemitismu mohou být zaměřeny proti židovským i nežidovským osobám nebo jejich majetku, proti institucím židovské komunity a náboženským zařízením.“ 

Podobné projevy mohou být namířeny také proti Státu Izrael. Antisemitský charakter mají, pokud je Stát Izrael napadán jako představitel židovské pospolitosti. Jiná kritika Státu Izrael podobně jako kritika jakéhokoli jiného státu není být považována za antisemitismus. 

Rétorika běžná pro antisemitismus obviňuje Židy ze spiknutí s cílem poškodit lidstvo a je často používána k obviňování Židů z aktuálních problémů. Antisemitismus se objevuje v mluveném slovu, v textech, vyobrazeních i v dalších aktivitách, přičemž využívá zlovolné stereotypy a údajně záporné charakteristické vlastnosti Židů. 

 

Dotazník se skládá ze čtyř částí 

1) Obecné anonymní informace o Vás 

2) Otázky ohledně vašich zkušeností s projevy antisemitismu, anticikanismu, rasismu a xenofobie 

3) Ptáme se na některé výroky, které jsme opakovaně zaznamenali na sociálních médiích, v diskusích k článkům, v tisku nebo televizi 

4) Ptáme se, jak se s předsudečným chováním vypořádáváte ve své pedagogické praxi. 

 

Probíhá vyhodnocování informativního průzkumu, jehož výsledky budeme publikovat zde.

 

Projekt financovaný European Practitioners Network Against Antisemitism (EPNA).

EPNA logo

 

📣 Seminář a workshop „Antisemitismus a my“ pro učitele z ČR a SR

🔹 Kdy: pátek 6. 12. – neděle 8. 12. 2024  
🔹 Kde: Akademická 409, Terezín, autentické prostory Dělostřeleckých kasáren  

---

„Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil."
(Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)

Srdečně zveme učitele na dvoudenní seminář, který propojí teorii a praxi v náročném, ale nezbytném tématu antisemitismu. Setkání je určeno pedagogům, kteří chtějí získat lepší vhled a praktické nástroje pro práci se studenty v oblasti prevence a vzdělávání proti předsudkům.

Obsah semináře:

Otázky a zkušenosti: Jak současné dění ovlivňuje postoj mladých lidí k Židům a dalším menšinám?  
Diskuze: Co je antisemitismus a jak jej učitelé mohou rozpoznat?  
Perspektivy: Liší se situace v Česku a okolních zemích?  
Networking: Výměna zkušeností s kolegy z celé ČR a SR, sdílení různých přístupů a výukových nástrojů.  

🗣 Hosté a lektoři:  
Dana Gabaľová, Roman Ferstl, Peter Weisenbacher, Ph.D., a Mgr. Jakub Drábik, Ph.D.

📝 Program zahrnoval také procházku pevností Terezín, autentickým místem spojeným s výukou o historii a důsledcích antisemitismu, komentovanou Tomášem Krausem.

 

Životopis hostů

Peter Weisenbacher (1980) získal doktorát v oboru informační vědy. Svou profesní kariéru zahájil v oblasti informačních technologií a pracoval převážně v Německu a Švýcarsku. Než přešel do nevládního sektoru, byl spoluzodpovědný za iniciativy v oblasti společenské odpovědnosti v nadnárodní technologické společnosti. Od roku 2006 do roku 2010 působil jako předseda správní rady Amnesty International Slovensko. V roce 2009 spoluzaložil a stal se prvním ředitelem slovenského Gay Pride (Dúhový PRIDE), kde setrval do roku 2011 a vedl první dva průvody Pride. V letech 2010-2012 zastupoval občanskou společnost ve slovenské vládní komisi pro lidská práva, ale kvůli nesouhlasu s vládní politikou odstoupil. V roce 2011 spoluzaložil Institut lidských práv (Inštitút ľudských práv) a dodnes je jeho ředitelem. Je autorem nebo spoluautorem 11 knih o lidských právech a souvisejících otázkách a pravidelně publikuje v různých slovenských a českých novinách a časopisech. Příležitostně přednáší na univerzitách na Slovensku a v České republice. 

 

Mgr. Jakub Drábik, Ph.D. vystudoval historii, doktorát na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se komparativním studiem fašismu (především britského a českého) a vybranými otázkami československých dějin. V současné době vyučuje na Anglo-american University v Praze a pracuje v Historickém ústavu Slovenské akademie věd, v. v. i. Je autorem monografií Mýtus znovuzrození (2014), Fašista (2017) a Fašizmus (2019). Je členem International Association for Comparative Fascist Studies (ComFas) a Slovenské historické společnosti při Slovenské akademii věd. 

Antisemitismus a my_plakatek a

 

20. 5. 2025

Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond. 

Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.

20. 5. 2025
👥 U příležitosti Dne Anny Frankové 2025 vás srdečně zveme na vernisáž uměleckých děl o Anně Frankové, kterou připravili krnovští studenti!
📍Žižcafé Therapy @jsme_zizkostel
 
Žerotínova 1520/33
130 00 Praha 3-Žižkov
📅 12. června 2025
⏰ Od 18:00
🤩 Těšíme se na Vás!
14. 5. 2025

Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.

14. 5. 2025

Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.

12. 5. 2025

V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.

12. 5. 2025

Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.