Školákem ve válečných letech
Institut Terezínské iniciativy se v roce 2015 stal partnerem vzdělávacího projektu, který pod názvem Školákem ve válečných letech inicioval Památník Terezín. Dalšími partnery je Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Národní institut pro další vzdělávání.
Tématem projektu je školní prostředí na území protektorátu Čechy a Morava a odtrženého československého pohraničí v letech 1938 -1945. Cílem je přiblížit mladým generacím projevy totalitního režimu na příkladu školního prostředí v protektorátu a oblastí Československa připojených v roce 1938 k Německu, vést mládež ke kladnému vztahu k demokratickému systému a podílet se na vybudování jejích postojů odmítajících rasismus, xenofobii, nacionalismus, antisemitismus a další formy nesnášenlivosti a intolerance ve společnosti.
Projekt byl vyhlášen ve školním roce 2015 - 2016 a přihlásilo se do něj téměř dvacet týmů a jednotlivců ze základních a středních škol v České republice. Na začátku června 2016 proběhlo jejich dvoudenní setkání v Památníku Terezín. 15 týmů pod metodickým vedením svých pedagogů a odborných pracovníků organizátorských institucí vytvořilo scénáře k výstavním panelům, na kterých jsou představeny výsledky jejich výzkumu. Z těchto panelů byla do konce roku 2016 vytvořena ucelená výstava, která byla prezentována poprvé od 15. března do 8. května 2017 na Pedagogické fakultě UK.
K této výstavě též byla připojena putovní expozice o životě školní mládeže v českých zemích v letech 1938–1945, která byla vytvořena organizátorskými institucemi na jaře 2016. Projekt byl pro rok 2016 podpořen grantem obdrženým od mezinárodní organizace International Coalition of Sites of Conscience se sídlem v USA.
Další informace o projektu na stránkách Památníku Terezín.
Aktuality z projektu sledujte na jeho facebookové stránce:
Projekt Školákem ve válečných letech navazuje na samostatné projekty výše uvedených institucí:
Školákem v Protektorátu - projekt PT;
Židovská škola v Jáchymově ulici - projekt ITI;
Výchova a vzdělávání v poutech totalitárního myšlení a systémů - konference s organizačním podílem NPMK (červen 2015);
Přemysl Pitter - zachránce židovských dětí (a nejen jich) - aktivity NPMK realizované na počest 120. výročí narození Přemysla Pittera;
Soutěž ve středoškolské odborné činnosti (SOČ) - organizovaná NIDV.
V případě zájmu o bližší informace kontaktujte prosím přímo vedoucího vzdělávacího oddělení Památníku Terezín Mgr. Jana Špringla: springl@pamatnik-terezin.cz, +420 416 782 576.
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.