Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání. Kurz pro lektory vzdělávacích programů

duben až září 2021
Online, Lety u Písku, Praha

 

Tváří v tvář historii a současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání

 

Od dubna do září 2021 probíhal dlouhodobý kurz pro lektory vzdělávacích programů, a to v rámci projektu Tváří v tvář historii a současnosti. Zájem o účast v kurzu byla veliká, proto jsme po vyhodnocení situace zvýšili počet účastníků na 16 (2 za partnerskou organizaci Romano Jasnica, 2 za partnerskou organizaci Khamoro).

 

Program kurzu

 

thvs_kurz_01


Začátek kurzu se oproti plánovanému harmonogramu posunul, místo v lednu začal dubnu 2021. Doufali jsme, že se budeme moci potkávat osobně, ale velká část kurzu se i přesto konala v online prostředí. Sladit cílové skupiny projektu tak, aby účastníci měli možnost se vzájemně poznat, pochopit rozdílné startovní podmínky i motivace a navzájem se inspirovat a posilovat v úsilí o změnu k lepšímu, byla jedna z největších výzev projektu. Stmelení skupiny jsme proto i přes obtížné podmínky distančního setkávání věnovali velkou pozornost.

 

thvs_kurz_02

 

thvs_kurz_03


Setkání naživo bylo možné až v samém závěru kurzu: první čtyři bloky kurzu proběhly tedy online, pátý blok – celodenní exkurze s programem do Letů u Písku se uskutečnil naživo, stejně jako závěrečný blok v září.

 

thvs_kurz_05

 

 

thvs_kurz_04


Velká část kurzistů s námi nad rámec kurzu absolvovala letní školu v Osvětimi, která byla kromě návštěvy místa paměti (Auschwitz I. a Birkenau) zaměřena na přípravu programu pro skupinu žáků.


Kurz byl akreditován v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků MŠMT pod č. j. MSMT- 1427/2021-2-53 a názvem Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historii v občanském vzdělávání. Kurz lektorských dovedností (akreditace platná do 9. 3. 2024).

 

thvs_kurz_06

 

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

ACF_slogan_1

 

 

 

 

Partneři projektu:

Logo_Romano jasnica Logo_Khamoro

 

Informace o kurzu

Informace o projektu

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.