Tváří v tvář historii i současnosti
Zahajujeme kurz lektorských dovedností pro pedagogické pracovníky, studenty pedagogických oborů, ale i veřejnost se zájmem o moderní dějiny. Kurz má akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
V kurzu si vyzkoušíte, jak pracovat s kontroverzními tématy při výuce i mimo ni. Přiblížíme vám, jak je možné skrze poznávání historie nastartovat občanskou angažovanost v současnosti. Naučíte se, jak vést diskusi či debatu ve skupině, jak pro ni vytvořit bezpečné prostředí a jak řešit případné konflikty.
PŘIHLÁŠKA
Lektorský kurz Tváří v tvář historii a současnosti
- březen až září 2021, 6 tematických setkání, celkem 70 hodin
- účast zdarma
- 12 účastníků, 6 lektorů
- místo konání: Praha a Benešov (ubytování a strava hrazeny)
- v případě nepříznivé epidemiologické situace bude kurz částečně nebo úplně online
- osvědčení o absolvování (podmínky: 80% účast, příprava vlastního vzdělávacího programu, 3 náslechy na vzdělávacích programech ITI, 2 supervizní setkání s lektory ITI)
- úspěšní absolventi budou moci navázat placenou spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy
- uzávěrka přihlášek: 28. února 2021, pro studenty vysokých škol do 5. března 2021, přihlásit se můžete zde
Účastníci kurzu se seznámí s originální metodou výuky moderních dějin Facing History and Ourselves, která pomáhá pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti, připomíná hodnotu lidského života, důstojnost jednotlivce a jeho přirozených práv, podporuje diskusi o odpovědnosti, vině a trestu, a napomáhá vyrovnávání se s traumatickou a bolestnou minulostí.
Kurz nabízí přímou zkušenost
- Společně navštívíme místo paměti Lety u Písku.
- Poskytneme vám historický výklad dějin Romů na území ČR ve 20. století.
- Vyzkoušíte si práci s autentickými dokumenty a příklady z historie.
- Setkáte se s přímým pamětníkem holocaustu či se zástupcem tzv. druhé generace.
Kapacita kurzu je omezena, proto s vyplněním přihlášky neváhejte.
Program a lekroři kurzu
Máte odhodlání se něčemu novému naučit? Jste otevřeni a ochotni diskutovat? Máte odvahu jít do toho s námi?
Přihlaste se!
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Partneři projektu:
Program kurzu
1. blok – 8. - 9. 4. 2021: Seminář s Petrem Sokolem a Romanem Anýžem – metoda Facing History and Ourselves (Kdo jsem já, My a oni, Historická studie, Vyrovnání se s minulostí, Rozhodnutí se angažovat), setkání s pamětníkem
Program ke stažení
2. blok – 22. - 23. 4. 2021: Teoretický úvod do metody Facing History and Ourselves, historické souvislosti s Petrem Sokolem, Marií Smutnou a Michalem Schusterem
Program ke stažení
3. blok – 3. 5. 2021: Rovná komunikace, jak řešit konflikty s Michalem Dubcem
Program ke stažení
4. blok – 27. 5. 2021: Debatní metody a jak vést debaty k videoklipům, které v projektu vzniknou (s využitím již existujících klipů Free2choose-create, které vznikaly v ČR ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterodamu) s Marií Smutnou a Danou Gabaľovou.
Program ke stažení
5. blok – 14. 6. 2021: Exkurze na místo paměti (Lety u Písku) a rozhodnutí se angažovat.
Program ke stažení
6. blok – 18. 9. 2021: prezentace závěrečné práce – vzdělávací program, který chci učit.
Program ke stažení
CELKEM: 70 hodin
Podmínkou pro získání osvědčení akreditovaného kurzu bylo: a) účast na 80 % kurzu, b) závěrečná prezentace vlastního programu, c) účast na 3 násleších na vzdělávacích programech ITI během trvání projektu. Po skončení celého projektu absolvují lektoři dvě supervizní setkání.
Lektoři kurzu Tváří v tvář historii a současnosti
- Peter Sokol – vystudovaný učitel dějepisu a angličtiny, působí jako metodik a lektor ITI a zároveň jako učitel na pražském gymnáziu, dlouholetý lektor metody Facing History and Ourselves
- Roman Anýž – vystudovaný a aktivní učitel dějepisu a občanské výchovy, působí jako metodik a lektor ITI a zároveň jako učitel na ZŠ Dr. Jana Malíka v Chrudimi, dlouholetý lektor metody Facing History and Ourselves
- Marie Smutná – vystudovaná historička a hebraistka, působí jako metodička a lektorka ITI, koordinátorka projektu Tváří v tvář historii i současnosti a dalších projektů
- Michal Schuster – vystudovaný historik a archivář, specializuje se na dějiny Romů na území bývalého Československa, v ITI pracuje na projektu Databáze romských obětí holocaustu a věnuje se také publikační a přednáškové činnosti
- Dana Gabaľová – vystudovaná architektka a absolventka dramatické výchovy na DAMU, působí jako lektorka a metodička ITI a vede zde několik projektů
- Michal Dubec – učitel dějepisu a občanské výchovy, působí jako metodik a průvodce v projektu Učitel naživo, vede semináře o rovné, konstruktivní komunikaci
Tento týden nás navštívila skupina studentů z USA, a to v rámci letní školy, kterou v Česku organizuje Mestenhauserův institut pro mezinárodní spolupráci (Mestenhauser Institute for International Collaboration, dále jen MIIC). Zajímavostí je, že někteří z nich mají české kořeny.
Náš letošní dobrovolník z organizace GEDENKDIENST Laurenz se připojil k „Alpskému mírovému přechodu“ (APC) v Krimmlu, aby společně s ostatními přešel rakouské Alpy na památku tisíců Židů, kteří utíkali před antisemitismem, jenž v Evropě řádil i po roce 1945. Laurenz tento tým přivítal u nás v Jáchymce 7. června tohoto roku.
12. června 2025 jsme si v pražském Žižcafé Terapy připomněli odkaz Anne Franková, když jsem slavnostně zahájili výstavu uměleckých děl, které nám zaslali talentovaní žáci a žákyně. Připojili jsme se tak k oslavám Dne Anne Frankové.
Bylo nám ctí, že jsem na vernusáži mohli vedle řady návštěvníků z široké veřejnosti mohli přivítat i některé z vystavujích autorů.
9. června se slaví Mezinárodní den archivů. Letos to vychází na dnes, pondělí.
V sobotu přivítal náš GEDENKDIENST dobrovolník Laurenz v Jáchymce tým Alpine Peace Crossing, a ukázal jim ukázal naši práci.
Alpine Peace Crossing (APC) je rakouská organizace se sídlem v Krimmlu (spolková země Salcbursko).
U příležitosti 80. výročí osvobození Osvětimi vyšel v mezinárodním časopise Plenamar rozhovor s Tomášem Krausem, ředitelem Institutu Terezínské iniciativy. Rozhovor vedl pražský korespondent Ariosto Antonio D’Meza.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
dne 3. června od 15 hodin se v přednáškovém sále na Chodovci uskuteční přednáška Radany Rutové, která představí dění v židovském ghettu v Terezíně těsně po jeho osvobození a okolnosti epidemie skvrnitého tyfu.