Terezínské pamětní knihy
20 let od vydání Terezínské pamětní knihy
Účelem edice Terezínských pamětních knih bylo zaznamenat jména a osudy terezínských vězňů a zachovat památku nesmyslně zmařených lidských životů. Jejich uveřejnění je umožněno vytvořením databáze, v níž jsou shromažďovány údaje o více než 150 tisících terezínských vězních. Záznamy o desetitisících deportovaných a zavražděných Židech dokumentují rozsah a zrůdnost konečného řešení židovské otázky
a představují symbolický náhrobek těm, z nichž většina nenalezla pokojný hrob na této zemi.
Terezínská pamětní kniha. Rakouské Židovky a Židé v Terezíně 1942 - 1945
Svazek z řady Terezínských pamětních knih připomíná osudy 18166 vězňů terezínského ghetta, kteří byli do Terezína deportováni z území Rakouska nebo dříve v Rakousku žili.
NOVÁ CENA 400,- Kč
Zcela unikátní seznamy jednotlivých obětí holocaustu-šoa z českých zemí. Dva svazky obsahují jména a osudy více než 80 tisíc Židů z Čech a Moravy deportovaných během nacistické okupace do Terezína, Lodže a dalších koncentračních táborů.
VYPRODÁNO
Překlad úvodních kapitol do angličtiny zpřístupňuje Terezínskou pamětní knihu cizojazyčným zájemcům. Průvodce může zároveň sloužit samostatná publikace o dějinách Terezína a konečného řešení
v českých zemích.
VYPRODÁNO
Další svazek řady Terezínských pamětních knih dokumentuje jména a osudy více než 42 tisíc Židů deportovaných do Terezína z území Německa v hranicích před rokem 1938 a z Gdaňsku.
VYPRODÁNO
Institut Terezínské iniciativy - Academia, Praha 2000
Náš letošní dobrovolník z organizace GEDENKDIENST Laurenz se připojil k „Alpskému mírovému přechodu“ (APC) v Krimmlu, aby společně s ostatními přešel rakouské Alpy na památku tisíců Židů, kteří utíkali před antisemitismem, jenž v Evropě řádil i po roce 1945. Laurenz tento tým přivítal u nás v Jáchymce 7. června tohoto roku.
12. června 2025 jsme si v pražském Žižcafé Terapy připomněli odkaz Anne Franková, když jsem slavnostně zahájili výstavu uměleckých děl, které nám zaslali talentovaní žáci a žákyně. Připojili jsme se tak k oslavám Dne Anne Frankové.
Bylo nám ctí, že jsem na vernusáži mohli vedle řady návštěvníků z široké veřejnosti mohli přivítat i některé z vystavujích autorů.
9. června se slaví Mezinárodní den archivů. Letos to vychází na dnes, pondělí.
V sobotu přivítal náš GEDENKDIENST dobrovolník Laurenz v Jáchymce tým Alpine Peace Crossing, a ukázal jim ukázal naši práci.
Alpine Peace Crossing (APC) je rakouská organizace se sídlem v Krimmlu (spolková země Salcbursko).
U příležitosti 80. výročí osvobození Osvětimi vyšel v mezinárodním časopise Plenamar rozhovor s Tomášem Krausem, ředitelem Institutu Terezínské iniciativy. Rozhovor vedl pražský korespondent Ariosto Antonio D’Meza.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
dne 3. června od 15 hodin se v přednáškovém sále na Chodovci uskuteční přednáška Radany Rutové, která představí dění v židovském ghettu v Terezíně těsně po jeho osvobození a okolnosti epidemie skvrnitého tyfu.
Náš dobrovolník Laurenz byl minulý týden v Rakousku, aby propagoval program GEDENKDIENST na své bývalé škole HAK 1 v Salcburku. Při proslovu k asi 60 lidem ze 4. ročníku vyprávěl o svých zkušenostech a povzbuzoval studenty, aby také využili příležitosti využít rok mezi studiem s pozitivním dopadem. Kromě vzpomínkové práce a práce a historie našeho ústavu Laurenz studentům vyprávěl o výzvách a mnoha úžasných věcech, které s sebou nese stěhování do zahraničí a nástup do nové práce čerstvě po škole.
Děkujeme obchodní škole HAK 1 v Salcburku za to, že Laurenzovi poskytla příležitost propagovat program, a studentům za jejich živý zájem.