Terezínské pamětní knihy

20 let od vydání Terezínské pamětní knihy

Účelem edice Terezínských pamětních knih bylo zaznamenat jména a osudy terezínských vězňů a zachovat památku nesmyslně zmařených lidských životů. Jejich uveřejnění je umožněno vytvořením databáze, v níž jsou shromažďovány údaje o více než 150 tisících terezínských vězních. Záznamy o desetitisících deportovaných a zavražděných Židech dokumentují rozsah a zrůdnost konečného řešení židovské otázky a představují symbolický náhrobek těm, z nichž většina nenalezla pokojný hrob na této zemi.

Terezínská pamětní kniha. Rakouské Židovky a Židé v Terezíně 1942 - 1945

Svazek z řady Terezínských pamětních knih připomíná osudy 18166 vězňů terezínského ghetta, kteří byli do Terezína deportováni z území Rakouska nebo dříve v Rakousku žili.

NOVÁ CENA 400,- Kč

 

Zcela unikátní seznamy jednotlivých obětí holocaustu-šoa z českých zemí. Dva svazky obsahují jména a osudy více než 80 tisíc Židů z Čech a Moravy deportovaných během nacistické okupace do Terezína, Lodže a dalších koncentračních táborů.

VYPRODÁNO

 

Překlad úvodních kapitol do angličtiny zpřístupňuje Terezínskou pamětní knihu cizojazyčným zájemcům. Průvodce může zároveň sloužit samostatná publikace o dějinách Terezína a konečného řešení v českých zemích.

VYPRODÁNO

 

Další svazek řady Terezínských pamětních knih dokumentuje jména a osudy více než 42 tisíc Židů deportovaných do Terezína z území Německa v hranicích před rokem 1938 a z Gdaňsku. 

VYPRODÁNO

Institut Terezínské iniciativy - Academia, Praha 2000

24. 7. 2024

Tuto středu Thomas a naše dobrovolnice Lena přijali pozvání Bejt Terezín a Memosu na závěrečnou akci projektu „Z Prahy do Prahy - Po stopách Maxe Livniho v Česku, Polsku a Německu“. Během dvoutýdenní cesty se skupina, zahrnující účastníky z Izraele a Německa, vydala po stopách Maxe Livniho, který přežil holocaust - z Terezína přes Osvětim až do bavorského Kauferingu.

23. 7. 2024

Institut Terezínské iniciativy s potěšením oznamuje vydání nového čtvrtletního zpravodaje, který přináší aktuální informace o našich aktivitách, projektech a událostech. V tomto vydání se dozvíte více o našich vzdělávacích programech, vzpomínkových akcích a nových publikacích, které přispívají k uchovávání paměti na oběti holokaustu a podporují historické povědomí ve společnosti.

17. 7. 2024

24.-27. června 2024 se v Brně konal první ze tří workshopů věnovaných připomenutí si holocaustu Romů a Sintů. Součástí programu byla návštěva Památníku holocaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu a jediného společného památníku Židů a Romů, který se nachází v Brně. Workshop se konal v Muzeu romské kultury. Další semináře proběhnou v Berlíně a ve Varšavě. Cílem je připravit učitele a muzejní profesionály pracovat s tímto tématem, a dál vzdělávat společnost. Za Institut Terezínské iniciativy se workshopů účastní Dana Gabaľová, která s touto tématikou již dlouhou dobu zabývá, mimo jiné jako kurátorka a spoluautorka první verze výstavy „Lety – příběh zapomenuté genocidy“.

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.