Den otevřené Jáchymky 2013

Dopolední i odpolední program, ve kterém jsme si připomněli bohatou historii budovy Židovské školy v Jáchymově ulici na pražském Starém Městě i nadcházející 20. výročí vzniku Institutu Terezínské iniciativy, byl podle dosavadních ohlasů zajímavý a počet návštěvníků překonal očekávání organizátorů!

 

Dopoledne proběhla beseda žáků druhého stupně Základní školy Dr. Jana Malíka v Chrudimi s panem Tomanem Brodem, který chodil do školy v době jejího fungování během Protektorátu Čechy a Morava a později byl deportován do Terezína a Osvětimi.

Besedu vedl Roman Anýž, učitel dějepisu a lektor seminářů o dějinách Židů ve 20. století. Na začátku besedy prezentovala pracovnice Institutu TI Eliška Waageová dosavadní výsledky výzkumu o dějinách budovy a školy

v Jáchymově ulici. Následovala živá diskuse s panem Brodem. Také díky použíté metodice projektu Naši nebo cizí?, která vede pedagogy k přípravě žáků na besedu s pamětníkem a jejímž spoluautorem je právě Roman Anýž, byla diskuse velmi živá a žáci se věcně a konkrétně ptali na nejrůznější témata spojená nejen se školou, ale i osudy pana Broda během holocaustu-šoa.

 

Odpoledne následoval program pro širokou veřejnost, jehož součástí byly prezentace výsledků výzkumu o dějinách školy a budovy v Jáchymově ulici (celkem 4x pro velký zájem), prezentace projektu 10 hvězd, prezentace publikací a časopisů z produkce Terezínské iniciativy a Institutu Terezínské iniciativy, prezentace výstavky Hidden Child - Ukrývané dítě, projektu Haleluja, a dalších. Náštěvníci si prohlédli obě knihovny a kanceláře organizací, které se na projektu podílely. Díky práci sociální dílny Becalel si mohli odnést upomínkové předměty.

 

Večer se pak konala beseda s pamětníky školy:

  • Tommym Karasem, který do školy chodil od roku 1938
  • Annou Hyndrákovou, Tomanem Brodem, kteří chodili do protektorátní školy
  • Bohumilou Havránkovou, která chodila do školy jen krátce a skládala zde zkoušky
  • Michaleou Vidlákovou, která vzpomínala na svou maminku - paní profesorku Irmu Lauscherovou, která ve škole a později také v Terezíně učila
  • Doris Grozdanovičovou, která chodila do školy v Brně. Díky jejím vzpomínkám mohlo publikum porovnat podmínky života školní mládeže před a během války v Praze a Brně.

Všem, pracovníkům a členům všech organizací, které se na akci podílely:

Knihovna Židovské obce v Praze
Nadace Židovské obce v Praze a Nadace Hagibor
Sociální dílna Becalel
Projekt 10 hvězd
Středisko předarchivní péče Židovské obce v Praze - kancelář

zejména pamětníkům z Terezínské iniciativy, a návštěvníkům

velice děkujeme a těšíme se na další setkávání v Jáchymce.

 

V projektu výzkumu a připomínky školy v Jáchymce pokračujeme a jeho výstupy budeme postupně zveřejňovat. Stejně tak budeme dále připravovat akce a možnosti oživení budovy jako místa setkávání generací a komunit!

 

Odkazy:

Fotografie z programu celého dne

 

 

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.