Den otevřené Jáchymky 2017

13. prosince 2017
Praha
 

13. prosince 2017 se již po páté otevřely dveře Jáchymky, abychom přivítali návštěvníky, kteří si chtěli poslechnout odborné přednášky, prohlédnout výstavy, navštívit naše knihovny nebo se jen potkat u kávy a knížek se svými známými.

DOJ 17, str 8


Program byl zahájen ve dvě hodiny odpoledne krátkým uvedením dvou novinek z Institutu TI – a sice představením nového knihovního katalogu Jáchymka a nově zveřejněných dokumentů v Databázi obětí - Terezínském albu. V Databázi obětí na holocaust.cz jsou od července zveřejněny dokumenty, které byly doposud naskenovány v Národním archivu v Praze, Státním oblastním archivu v Plzni a Moravském zemském archivu v Brně. Jedná se o téměř všechny doposud nashromážděné dokumenty, které byly zveřejněny po změně přístupu ke zveřejňování dokumentů jako takových.

Následně se Aletta Beck pokusila ve své přednášce s názvem „Hledání slov – Holocaust, Šoa, Murdaripen / Samudaripen / Baro Murdaripen a popírání zločinů nacismu“ najít odpovědi na otázky, zda je dnes všeobecně jasné, že národní socialisté pronásledovali a vraždili Romy a Sinti z rasistických důvodů? Máme hledat a najít správná slova a výrazy, kterými budeme nejhorší genocidu v dějinách lidstva nazývat? Může to přispět k tomu, abychom se vyvarovali dohadům kdo trpěl „víc“ než někdo jiný? A zároveň přispět k uznání pronásledování Romů a Sinti jako součásti našich společných moderních dějin?

Ve spolupráci s nakladatelstvím P3K jsme v Jáchymce  představili novou knížku, která  vyšla jen pár dní před Dnem otevřené Jáchymky. Jedná se o knihu „Někde ještě svítí slunce“ a jde o paměti Michaela Grünbauma. Sám autor nemohl být přítomen, ale nahrál návštěvníkům vzkaz, ve kterém děkuje a vzpomíná na přátelství s Tommy Karasem, otcem vydavatele českého překladu své knihy a žákem židovské školy v Jáchymce. Představení knihy se zúčastnili také žáci pražské Přírodní školy, kteří jsou ve stejném věku jako Michael Grünbaum v době, na kterou v knize vzpomíná, a přečetli ukázky z knihy. Knihu si mohli zájemci na místě zakoupit, stejně tak jako další knihy z produkce nakladatelství P3K.

Den otevřené Jáchymky zakončil Benjamim Frommer z katedry historie na Northwestern University v Evanstonu v Chicagu a představil svůj projekt, na kterém Institut Terezínské iniciativy spolupracuje, a to přednáškou s názvem “Židovské byty”: Nucené přesídlení Židů v Protektorátu Čechy a Morava, 1939-1943. Během prvních let nacistické okupace Čech a Moravy byli Židé  vystaveni nucenému vystěhovávání a přesidlování ze svých domovů do menších bytů, do izolovaných čtvrtí nebo dokonce z celých měst do jiných. Benjamin Frommer ve své přednášce otevřel otázky tzv. židovských bytů za okupace a probral důsledky pro židovské i nežidovské obyvatelstvo ve velkých i menších městech Protektorátu Čechy a Morava.

Pro ty, kteří zrovna nenaslouchali přednáškám, bylo připraveno malé občerstvení a dvě putovní výstavy – Nechte mě být, jaká jsem. Příběh Anne Frankové a Ztracená paměť, které se na pár dní vrátily do Jáchymky, než se zase vydají na cestu po Česku, byla k nim také připravena komentovaná prohlídka. Návštěvníci si též mohli zakoupit knihy z produkce Institutu či využít možnosti si popovídat s přáteli. V souvislosti s tématem Anne Frank jsme navázali spolupráci s nakladatelstvím Triáda a připravili k prodeji knihy o Anně Frankové, a to včetně nově vydaného komiksového zpracování jejího deníku.

Děkujeme všem, kteří využili možnosti strávit příjemné odpoledne v inspirativním prostředí historické budovy bývalé židovské školy v Jáchymově ulici. Těšíme se na shledání  i v příštím roce.

 

Fotografie ze Dne otevřené Jáchymky

 

Napsali o nás:

David Zima: »Jáchymka« otevřela dveře dokořán. Představila život Anny Frankové i nacistické tábory na českém území. Blesk.cz, 13.12.2017

Den otevřených dveří v bývalé židovské škole připomene historii budovy, Annu Frankovou a holocaust. info.cz, 13.12.2017

26. 11. 2024

📚 Vzdělávat. Podporovat. 🔁 Opakovat.

Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?

Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!

Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!

Srdečně vás zveme k účasti na našem školení nových ambasadorů mládeže!

22. 11. 2024

Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.

7. 11. 2024

Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.  

Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.  

25. 10. 2024

Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.

24. 10. 2024

Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil.                                                  (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)