Dny otevřené Jáchymky 2015-2016


Třetí ročník Dne otevřených dveří Jáchymky doznal dvou novinek: konal se místo v roce 2015 až v lednu 2016 kvůli rekonstrukci budovy, která probíhala od podzimu roku 2015. Další změnou bylo rozdělení akce do více dnů: 13 a 14. ledna 2016. Chtěli jsme vyjít vstříc všem zaneprázdněným návštěvníkům.

 

Dny otevřené Jáchymky 2015-2016

 

První den byl věnován především 20. výročí od vydání Terezínských pamětních knih, publikovaných v roce 1995. K tomuto výročí proběhla nejprve tisková konference s následnou besedou, které se zúčastnili jejich spoluautoři: předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová,  historik Toman Brod, člen předsednictva Terezínské iniciativy Jaroslav Kraus, archivářka MV ČR Lenka Linhartová a syn manželů Kárných, kteří stáli za samotným vznikem Terezínských pamětních knih, pan Miroslav Kárný. Všichni společně vzpomínali na dobu vzniku knih, různá úskalí s tím spojená, ale i na úctu, jakou pociťovali při této nesmírně záslužné práci, jejímž cílem bylo zachovat památku zaznamenáním osudů terezínských vězňů: v prvních dvou svazcích obětí deportací z českých zemí, následně pak z Rakouska a Německa. Ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková na konferenci připomněla, že na projekt pamětních knih navázala Databáze obětí holocaustu, dostupná na portálu holocaust.cz. Databáze má další rozměr v uchovávání památky, a sice "vrácení tváře" skrze skládání dalších střípků znalostí o jednotlivých obětech včetně jejich fotografie. V rámci tiskové konference byl zveřejněn nový webový portál projektu Výchova k respektu a toleranci www.vychovakrespektu.cz, který bude přinášet informace o vzdělávacích programech a informační materiály o projevech antisemitismu a anticiganismu v historii a současnosti. Byl také vyhlášen IV. ročník soutěže pro školy Jom ha-šoa 2016. Po besedě následovala přednáška historika institutu Alfonse Adama, který prezentoval chystanou výstavu a projekt Zapomenutá místa nacistické nucené práce v České republice. O akci informovala ČTK a Český rozhlas:

 

ČTK - České noviny 13. ledna 2016: "Před více než 20 lety byly vydány Terezínské pamětní knihy"

 

Český rozhlas, 17. ledna 2016: "Projekty vracejí obětem šoa tvář a skutečné místo v historii"

 

Druhý den dopoledne jsme v Jáchymce nejprve přivítali studenty Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy, kteří se zúčastnili programu pod vedením lektorky institutu Marie Zahradníkové.

 

Dny otevřené Jáchymky 2015-2016

 

Odpoledne bylo určeno široké veřejnosti; každý, kdo měl zájem, mohl navštívit knihovny institutu s výstavou pamětních knih různé provenience a dalších publikací, vyzkoušet si práci s archivními dokumenty, obsaženými v Databázi obětí, zúčastnit se prezentace Lauderových škol, zavítat do dalších institucí v budově, knihovny Židovské obce v Praze a v obou dnech také navštívit sociální dílnu Becalel, kde si mohl vytvořit upomínkový předmět.

 

Dny otevřené Jáchymky 2015-2016

 

Prezentace Databáze obětí holocaustu a projektu Terezínské album

 

Návštěvníci si v rámci interkativní dílny mohli sami vyzkoušet práci s archivními dokumenty; na dvou stanovištích měli za úkol zařadit a pojmenovat autentický dokument vztahující se k oběti holocaustu nebo na základě archivních dokumentů přiřadit správně medailonek.

 

cc_log3logo yad vashem

 

 

Celá akce se velmi vydařila, velmi nás těší zájem o naši práci a těšíme se na další ročník, který bude jistě, stejně jako tento, ve znamení milých a inspirujících setkání.

 

Další fotografie z obou dnů najdete ve fotogalerii.

Více informací o programu.
 

Pozvánka ke stažení (PDF)

Pozvánka na tiskovou konferenci (PDF)

Tisková zpráva (PDF)

   

Akce se zúčastnily organizace:

Terezínská iniciativa – Mezinárodní sdružení bývalých terezínských vězňů
Institut Terezínské iniciativy a odborná knihovna (workshopy k Databázi obětí holocaustu, výstava Pamětní knihy v dějinách)
Informační středisko Židovské obce v Praze

knihovna Židovské obce v Praze
Nadace Židovské obce v Praze
Sociální dílna Becalel
Středisko předarchivní péče Židovské obce v Praze – kancelář
Keren Kajemet LeJisrael

Lauderovy školy v Praze

 

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.