První exkurze do Let u Písku
23. listopadu 2017
Lety u Písku
Vzdělávací projekt Výchova k respektu a toleranci
Institut Terezínské iniciativy a AISIS
Motto:
Existují místa utrpení, která mají pohnutou historii, se kterou je třeba seznamovat hlavně mládež. Je důležité otevírat diskusi o podílu Čechů na utrpení Romů za druhé světové války. Součástí diskuse má být občanská odpovědnost – aktivismus, který by se měl pěstovat a být součástí zdravé společnosti.
Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 se konala první ze dvou plánovaných exkurzí do Letů u Písku – na místo, kde v období druhé světové války existoval koncentrační tábor pro Romy z Protektorátu Čechy a Morava.
Společně se skupinou 34 studentů a pedagogů Střední odborné školy Jarov jsme položili kytice k památníku obětem. Prošli jsme místa paměti, vedeni našimi kolegy Františkem Lackem a Růženou Ďorďovou, kteří mají k místu osobní vztah a již léta se zasazují o zrušení prasečáku, stojícího na místě bývalého koncentračního tábora. A právě v době, kdy seznamovali studenty s historií, se jejich dlouholeté úsilí naplnilo podpisem smlouvy o odkupu vepřína státem, zastoupeným ministerstvem kultury.
Odpoledne se mohli účastníci exkurze ptát hostů na jejich vztah k Letům, na jejich aktivity a aktivismus, postoje, ale také na jejich osobní život nebo vlastní zkušenost se soužitím minorit a majority. Mezi naše hosty se zařadil také historik Toman Brod, který jako dítě přežil Terezín, Osvětim a další pracovní tábory. Všichni hosté mluvili o štěstí a náhodě, které jim umožnily zvítězit nad osudem. Rovněž však o tom, že štěstí šli sami vstříc. Mluvili o tom, jaké je být označen za jiného. A jaké je být posuzován jiným metrem.
Vzpomínali na lidi a na jejich příběhy, které měly být zapomenuty. Všichni se snaží, aby minulost byla důstojně připomínána. Nečekají, že pro to „někdo“ něco udělá, a snaží se sami – zpravidla bez nároku na odměnu, i bez toho, aby očekávali byť jen potlesk nebo chválu. Dělají to prostě proto, že to považují za potřebné a správné.
V závěru dostali účastníci možnost představit vlastní názory na to, zda je potřeba připomínat historii, a pokud ano, tak proč, a jak bychom to měli dělat. Také měli prostor sdílet svou představu o využití a podobě pietního místa v budoucnu.
Nejčastěji zazníval návrh, aby byl prostor proměněn na vzpomínkový háj, věnovaný památce obětí. Objevil se i návrh přesunout existující památník ze současného místa, které je místem spočinutí obětí, do prostor, kde koncentrační tábor v minulosti stál. Dalším návrhem bylo vybudovat moderní muzeum, které se bude věnovat utrpení perzekvovaných menšin za druhé světové války, ovšem i příčinám, které k němu vedly a jež z toho plynuly.
Další fotografie naleznete také na facebooku SOŠ Jarov.
WEB PROJEKTU: www.vychovakrespektu.cz
Projekt Výchova k respektu a toleranci je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a rozpočtu hlavního města Prahy.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.
1.- 2. Apríl 2025, Brusel
Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.