Výchova k respektu a toleranci: 2016-2018

Projekt Výchova k respektu a toleranci si klade za cíl ukázat pedagogům jednu z cest, jak efektivně přistoupit k výuce moderních dějin, a to příklady, na kterých lze demonstrovat, jak fungovala či nefungovala tolerance a respekt ve vztazích většinové společnosti a jednotlivých národnostních, etnických či náboženských  menšin.,

 

 logo_iti_bez textubanner-vychovakrespektu_logoaisis

 

Základním cílem a smyslem realizace projektu je rozvoj sociální soudržnosti, pochopení a respektu k sociokulturní rozmanitosti, posílení tolerance vůči jiným kulturám a snižování škodlivých předsudků ve společnosti.
Tento základní cíl naplňuje projekt realizací konkrétního cíle, jímž je posílení sociálních a občanských kompetencí konkrétní skupiny žáků pražských škol (v celkovém počtu min. 120 osob) a dále rozvinutí potřebných znalostí a dovedností konkrétní skupiny pedagogů (160 osob), kteří jsou klíčovými osobami v procesu formování postojů a hodnot dětí a mládeže. Díky tomu, že je plánována podpora klíčových pedagogů z velkého počtu spolupracujících základních a středních škol, bude mít realizace projektu široký dopad (proinkluzivita se zvýší u cca 80 vzdělávacích institucí). Dílčím cílem projektu je zavádění, ověření a přizpůsobení inovativních metod výuky, které se pro proškolené pedagogy stanou trvale využitelnými nástroji pro práci s žáky a studenty, což zajistí dlouhodobou udržitelnost dosažených výsledků projektu.

Na vzdělávacím kurzu si pedagogové vyzkouší, jak  takovou výuku vést prostřednictvím kritického myšlení, prožitkové pedagogiky a kooperativního učení. Cílem kurzu pro žáky a studenty je podněcovat v každém z nich toleranci k druhým lidem bez rozdílu vyznání, barvy pleti nebo kulturního zázemí a rozvíjet respekt k jinakosti nenásilnou a přirozenou cestou.

Pro žáky, studenty a pedagogy základních a středních škol v Praze nabízíme tyto kurzy zcela zdarma.

 

Podrobnosti o programu pro učitele

Podrobnosti o programu pro žáky

 

Název projektu Výchova k respektu a toleranci
Registrační číslo CZ.07.4.680.00.015_0050000068
ORG / VS projektu 2050068000000 / 2050068
Prioritní osa OP PPR Prioritní osa 4: Vzdělávání a vzdělanost a podpora
zaměstnanosti
Specifický cíl OP PPR 4.2 Zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím posílení inkluze v multikulturní společnosti
Datum zahájení realizace 1. 7. 2016
Datum ukončení realizace 30. 6. 2018
   
žadatel - realizátor AISIS, občanské sdružení
partner projektu Institut Terezínské iniciativy, o.p.s.

 

WEB PROJEKTU: www.vychovakrespektu.cz

 

 

Projekt Výchova k respektu a toleranci je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a rozpočtu hlavního města Prahy.

 

Logolink OP PPR

 

24. 7. 2025

Tento týden nás navštívila skupina studentů z USA, a to v rámci letní školy, kterou v Česku organizuje Mestenhauserův institut pro mezinárodní spolupráci (Mestenhauser Institute for International Collaboration, dále jen MIIC). Zajímavostí je, že někteří z nich mají české kořeny.

2. 7. 2025

Náš letošní dobrovolník z organizace GEDENKDIENST Laurenz se připojil k „Alpskému mírovému přechodu“ (APC) v Krimmlu, aby společně s ostatními přešel rakouské Alpy na památku tisíců Židů, kteří utíkali před antisemitismem, jenž v Evropě řádil i po roce 1945. Laurenz tento tým přivítal u nás v Jáchymce 7. června tohoto roku.  

2. 7. 2025

12. června 2025 jsme si v pražském Žižcafé Terapy připomněli odkaz Anne Franková, když jsem slavnostně zahájili výstavu uměleckých děl, které nám zaslali talentovaní žáci a žákyně. Připojili jsme se tak k oslavám Dne Anne Frankové. 

Bylo nám ctí, že jsem na vernusáži mohli vedle řady návštěvníků z široké veřejnosti mohli přivítat i některé z vystavujích autorů.  

9. 6. 2025

9. června se slaví Mezinárodní den archivů. Letos to vychází na dnes, pondělí.

V tento den se archivům věnuje zvláštní pozornost a často se pořádají různé akce, jako jsou výstavy, komentované prohlídky a další interaktivní programy.
 
 
9. 6. 2025

V sobotu přivítal náš GEDENKDIENST dobrovolník Laurenz v Jáchymce tým Alpine Peace Crossing, a ukázal jim ukázal naši práci.

Alpine Peace Crossing (APC) je rakouská organizace se sídlem v Krimmlu (spolková země Salcbursko).

9. 6. 2025

U příležitosti 80. výročí osvobození Osvětimi vyšel v mezinárodním časopise Plenamar rozhovor s Tomášem Krausem, ředitelem Institutu Terezínské iniciativy. Rozhovor vedl pražský korespondent Ariosto Antonio D’Meza.

30. 5. 2025

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dne 3. června od 15 hodin se v přednáškovém sále na Chodovci uskuteční přednáška Radany Rutové, která představí dění v židovském ghettu v Terezíně těsně po jeho osvobození a okolnosti epidemie skvrnitého tyfu.