Předsudky, stereotypy a lidská práva

Každý z nás v sobě nese určité předsudky a stereotypy. Kde se berou, v čem nám pomáhají a na co je třeba dávat pozor? Po staletí zakořeněné předsudky vůči Židům a Romům se ve dvacátém století podílely na holocaustu. Co bylo tzv. ghetto beze zdí a jak se z něho můžeme poučit? Proč je dnes společnost rozdělená a proč máme předsudky vůči některým skupinám? Jak lze situaci řešit? Mohou nám pomoci historické paralely?

 

  • Časová dotace: 3 vyučovací hodiny – 135 min
  • Počet účastníků: 1 třída nebo skupina o minimálně 10 žácích
  • Metody: Interaktivní workshop využívá metody kritického myšlení, práci s textem, a historickými fotografiemi a dokumenty, interpretaci mediálních sdělení, řízenou diskusi a debatní metody.
  • Vzdělávací cíle:
    • žáci pracují s vlastními předsudky a promýšlí otázky: Kde se předsudky berou? V čem nám pomáhají? Na co je třeba dávat pozor? Jak lze s předsudky pracovat?
    • žáci aplikují znalosti z oblasti lidských práv na každodenní realitu – práce se zákazy parafrázujícími protižidovská nařízení
    • žáci se seznámí s etapou vytváření tzv. ghetta beze zdí na přelomu třicátých a čtyřicátých let 20. století
    • žáci si uvědomí důsledky netolerance v současné společnosti a toho, co proti ní může každý z nás aktivně dělat

 

01_predsudky

 

V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.

 

Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.

 

Kontakt

E-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz

Telefon: + 420 739 058 008

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.
7. 3. 2024

V září 1943 bylo z terezínského koncentračního tábora do vyhlazovacího tábora v Auschwitz- Birkenau z doposud neobjasněných důvodů vypraveno ve dvou  transportech  pět tisíc Židů, pocházejících z tzv. Protektorátu Čechy a Morava.