Jom ha-šoa - soutěž pro školy 2015

Vzpomínková akce Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu byla potřetí doprovázena soutěží pro školy. Zájem o ni byl obrovský a i letos dokázal překonat naše očekávání, neboť počet soutěžních prací byl oproti minulému roku téměř dvojnásobný. K datu uzávěrky 16. března se nám sešlo 430 prací ve třech kategoriích (výtvarné, literární a videoprojekty) od jednotlivců, škol a dalších zařízení, do soutěže se zapojilo celkem 89 škol a klubů mládeže z celé České republiky. Téma „Návraty a nenávraty. 70. výročí osvobození a konce druhé světové války.“ vyzývalo k zamyšlení, jak mohli mladí lidé prožívat osvobození a návrat domů pod dojmy prožitých válečných let, co pro ně znamenal návrat z koncentračního tábora a zda připomínání návratů a nenávratů v dnešní době může pomoci porazit netoleranci v dnešní společnosti (podrobněji v zadání).

 

Podívejte se na výsledky soutěže a seznam členů hodnotící komise.

 

Děkujeme všem účastníkům i jejich pedagogům za zamyšlení nad tématem a jeho zpracováním pro soutěž!

24. 7. 2025

Tento týden nás navštívila skupina studentů z USA, a to v rámci letní školy, kterou v Česku organizuje Mestenhauserův institut pro mezinárodní spolupráci (Mestenhauser Institute for International Collaboration, dále jen MIIC). Zajímavostí je, že někteří z nich mají české kořeny.

2. 7. 2025

Náš letošní dobrovolník z organizace GEDENKDIENST Laurenz se připojil k „Alpskému mírovému přechodu“ (APC) v Krimmlu, aby společně s ostatními přešel rakouské Alpy na památku tisíců Židů, kteří utíkali před antisemitismem, jenž v Evropě řádil i po roce 1945. Laurenz tento tým přivítal u nás v Jáchymce 7. června tohoto roku.  

2. 7. 2025

12. června 2025 jsme si v pražském Žižcafé Terapy připomněli odkaz Anne Franková, když jsem slavnostně zahájili výstavu uměleckých děl, které nám zaslali talentovaní žáci a žákyně. Připojili jsme se tak k oslavám Dne Anne Frankové. 

Bylo nám ctí, že jsem na vernusáži mohli vedle řady návštěvníků z široké veřejnosti mohli přivítat i některé z vystavujích autorů.  

9. 6. 2025

9. června se slaví Mezinárodní den archivů. Letos to vychází na dnes, pondělí.

V tento den se archivům věnuje zvláštní pozornost a často se pořádají různé akce, jako jsou výstavy, komentované prohlídky a další interaktivní programy.
 
 
9. 6. 2025

V sobotu přivítal náš GEDENKDIENST dobrovolník Laurenz v Jáchymce tým Alpine Peace Crossing, a ukázal jim ukázal naši práci.

Alpine Peace Crossing (APC) je rakouská organizace se sídlem v Krimmlu (spolková země Salcbursko).

9. 6. 2025

U příležitosti 80. výročí osvobození Osvětimi vyšel v mezinárodním časopise Plenamar rozhovor s Tomášem Krausem, ředitelem Institutu Terezínské iniciativy. Rozhovor vedl pražský korespondent Ariosto Antonio D’Meza.

30. 5. 2025

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dne 3. června od 15 hodin se v přednáškovém sále na Chodovci uskuteční přednáška Radany Rutové, která představí dění v židovském ghettu v Terezíně těsně po jeho osvobození a okolnosti epidemie skvrnitého tyfu.