Mezinárodní setkání mládeže v Mannheimu a Heidelbergu

17. - 20. února 2018
Mannheim, Heidelberg

 

Identita evropských Romů ve 20. století

 

Ve dnech 17. až 20. února 2018 se uskutečnila čtvrtá z akcí projektu Identita evropských Romů ve 20. století, která je financována z programu Evropa pro občany a spolufinancována Česko-německým fondem budoucnosti, mezinárodní setkání mládeže v Mannheimu a Heidelbergu. Setkání se účastnili mladí lidé z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska a Rumunska.

 

Cílem projektu je rozvinout veřejnou debatu o vztazích mezi většinou a menšinami, zejména Romy ve střední Evropě, protože k diskriminaci a netoleranci vůči této skupině lidí docházelo v minulosti a dochází k ní i v současnosti. Naším cílem využít znalostí a zkušeností z vývoje reflexe a připomínání holocaustu Židů (šoa), stejně jako metod výzkumu a dokumentace (obětí) holocaustu, a přispět k rozšíření informací o holocaustu Romů a v důsledku pak k uznání jeho obětí. Někteří z účastníků setkání mládeže se účastnili prosincové studentské konference v Praze, která byla další z akcí projektu.

 

eri20th_mannheim_09_small


Setkání mládeže se konalo v Jugendherberge Mannheim a v sídle Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, který je partnerem projektu. Na programu byly workshopy, diskusní programy a panelové diskuse, ve kterých jsme vycházeli z našich zkušeností se vzdělávacími metodami Facing History and Ourselves, kritickým myšlením, kontroverzními tématy, mediální výchovou. Součástí setkání byly také diskuse s příslušníky druhé generace přeživších holocaustu a prohlídka expozic Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, respektive interaktivní skupinová práce v expozici.

Na přípravě a realizaci setkání spolupracovali pracovnice Antikomplexu, lektoři Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, lektorka organizace Asociacia Plural z Bukurešti.

 

eri20th_mannheim_10_small


Setkání mladých lidí je vždy velice podnětné. Díky pestrému složení skupiny (mezi účastníky byli studenti středních a vysokých škol z ČR, Slovenska, Německa, Rakouska a Rumunska, Romové původem z balkánských zemí, kteří v Německu žijí jen několik let) i ochotě aktivně spolupracovat byla atmosféra setkání velice příjemná a produktivní. Díky tomu, že mají mladí lidé možnost strávit společně čas v oficiálním programu - pracovat ve workshopech a diskusích, sdílet svoje zkušenosti a zároveň poznávat zkušenosti ostatních z jiné země, ale také během cesty, neformálních večerů apod., poznávají jinou zemi, jiné město, cestování apod. Zásadním přínosem setkání mládeže projektu Identita evropských Romů ve 20. století byla účast mladých romských studentů, protože tím téma našich vzájemných vztahů - Čechů, Němců, Rakušanů, Rumunů a Romů získává zásadně jiný rozměr, než při účasti pouze neromských účastníků. Jejich pohled je velmi cenný a pro většinu z účastníků se s pohledem Romů setkávají poprvé. Romové v našich seminářích nejsou jen pamětníci a lektoři, ale také účastníci - sami se dozvídají více o svých moderních dějinách a zároveň nám poskytují svůj pohled na ně a na naše vzájemné vztahy.

 

Fotografie ze setkání

Z ohlasů od jedné z účastnic, studentky kvinty Gymnázia a SOŠ Podbořany, Anety Dosedlové:

V příjemném a klidném prostředí města Mannheim v Německu se ve dnech 18. - 20. února 2018 konalo mezinárodní setkání mládeže. Cílem bylo společně se zamyslet nad tématem „Identita evropských Romů ve 20. století““získat mnoho informací a vytvořit si celkový přehled. Na účastníky konference čekal podnětný a dynamický program. V rámci programu proběhly odborné přednášky a tematické workshopy. Historie spjatá s významnou romskou společností v Evropě, význam identity pro příslušníky menšin a většin, stereotypy a předsudky, dopady holokaustu, současná situace a dnešní postavení Romů v evropské společnosti. Proběhla také debata o diskriminaci, promítání dokumentu a vytváření návrhů na památník romského holocaustu, který poukázal na kreativitu zúčastněných. Studenti měli možnost diskutovat mnohá témata, sdílet osobní zkušenosti, rozvíjet se a rozšiřovat občanskou vzdělanost, ale také se mohli setkat s dalšími mladými lidmi z různých evropských zemí. Část programu proběhla v dokumentačním a kulturním centru pro německé Sinti a Romy v Heidelbergu, kde měli studenti také možnost diskutovat s přeživšími a pamětníky romského holocaustu. Hlavním organizátorem projektu byla nezisková organizace Institut Terezínské iniciativy za spolupráce s dalšími partnery projektu European Roma Identity in 20th Century. Antikomplex (ČR), Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma (Německo), Asociatia Plural (Rumunsko). Vše bylo možné zrealizovat díky fondům Evropské unie.

 

 

Mezinárodní setkání mládeže se konalo za podpory:

logo_antikomplex Romea-bigMRK_logo smallLogo Dokuzentrum

 

BAder logo web  Plural logoternype color small 300x212 eu_flag_europe_for_citizens_co_funded_en_rgb_right  cnfb_logo-1

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.