Druhý mezinárodní workshop - Výchova k respektu a toleranci
10. a 11. listopadu 2015
Praha
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
V úterý 10. a ve středu 11. listopadu 2015 se v Jáchymce konal druhý mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti. Jeho náplní byly zejména nové přístupy ke vzdělávání o holocaustu a občanskému vzdělávání, ale i další témata z oblasti lidských práv - projevy antisemitismu, anticiganismu a rasismu v médiích i v každodenním životě.
Vedle členů projektového týmu a dalších pracovníků Institutu Terezínské iniciativy se programu zúčastnili také zástupci organizací zabývajících se vzděláváním v oblasti lidských práv: Muzea romské kultury v Brně, Židovského muzea v Praze, společnosti Asi-milovaní, Heinrich-Böll-Stiftung a jiné.
Workshop zahájila ředitelka ITI Tereza Štěpková. Po krátkém přivítání hostů a představení programu předala slovo Terezii Vávrové ze společnosti Antikomplex a z Centra občanského vzdělávání při FHS UK, která nás provedla prvním blokem věnovaným občanskému vzdělávání. Seznámila nás s principy výchovy k demokratickému občanství a informovala nás o výzkumu na téma občanská angažovanost, který mapoval oblasti a současnou míru angažovanosti občanů ČR.
Odpoledne nás navštívil zástupce Česko-německého fondu budoucnosti Oliver Engelhardt s prezentací tématu roku 2016, kterým je Aktivní občanství tváří v tvář výzvám 21. století.
Zbytek úterního odpoledne patřil Ines Brachmann z rakouské společnosti errinern.at, která nám v rámci interaktivního semináře představila moderní možnosti vzdělávání o holocaustu.
Ve středu jsme po úvodní reflexi přechozího dne přivítali v Jáchymce Michaela George z Masarykovy univerzity v Brně. Na příkladu studentů nám prezentoval možnou odlišnost projevů (ne)tolerance v teorii a praktickém životě.
Na něj navázal publicista František Kostlán, s nímž jsme se věnovali mediálnímu obrazu Romů a současných uprchlíků a tomu, zda se nějak proměňuje a zda je možné z jeho vývoje vyvodit nějaká ponaučení.
Program moderovaly Tereza Štěpková a Marie Zahradníková.
Jednotlivé bloky byly velice zajímavé a podnětné, hostům z různých profesních oblastí nabídly informace, které mohou využít v rámci své praxe.
Věříme, že v Jáchymce budeme v budoucnu moci uspořádat další podobné workshopy, které jsou pro naši práci nesmírně obohacující a inspirující.
Podrobný program dvoudenního workshopu ke stažení (PDF).
Další fotografie ve fotogalerii
I. mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci
Z ohlasů účastníků:
Napište prosím, která část workshopu se Vám líbila nejvíce? Případně proč?
- Workshop Ines Brachmann, příspěvek Terezy Vávrové, oba příspěvky jsem považovala za velmi aktuální a svěží, přínosné a podnětné.
- Vše zajímavé, zaujal mě blok p.Kostlána i pro svou návaznost na předchozí mezinárodní seminář, také výzkum COV.
- For me the part about the topic "How to talk about Roma&Sinti in Czech Universities" was very interesting, because the speaker shared a lot of his own honest experiences with us.
Na příštím semináři bych uvítal/a bych tato témata:
- The direcction is the right one I guess. Topics that are coneccted with current issues in politics or daily live.
- Považuji za důležité věnovat se konkrétním příkladům z praxe a konkrétním možnostem jednání (znalost konkrétních nástrojů).
- ...workshop Ines Brachmann o přístupech k nakládání s místy paměti týkajících se Šoa a přesah této aktivity do současnosti považuji za velmi podnětný a ráda bych se v tomto tématu dále vzdělávala.
Workshop se konal za laskavé finanční podpory:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.
1.- 2. Apríl 2025, Brusel
Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.