Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci

17. - 18. srpna 2015
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

Druhý seminář pro učitele projektu Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti se konal v prázdninovém zkráceném dvoudenním režimu, od pondělí 17. do úterý 18. srpna 2015 v prostorách sociáního podniku Fokus - Jůnův statek v Praze-Sedlci a v Jáchymce.

 

 Seminář pro učitele, Jůnův statek, srpen 2015

 

Programem navazujeme na dílny Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století, které jsme realizovali ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze, a dál hledáme v našich moderních dějinách zajímavé příklady z historie soužití Čechů, Židů, Romů, které nám umožní lépe porozumět minulosti a klást si důležité otázky pro současnost.

 

Semináře se zúčastnilo 19 učitelů základních a různých typů středních škol. První den jsme se intenzivně věnovali tématu lidských práv, diskriminace a osobní identity, a to jak v obecné, tak konkrétní rovině s příklady z období mezi dvěma světovými válkami. Druhý den jsme se přesunuli do budovy bývalé židovské školy v Praze 1 v Jáchymově ulici, kde dnes sídlí (kromě jiných organizací spolupracujících se Židovskou obcí) také Institut Terezínské iniciativy. V autentických prostorách jsme debatovali o smyslu a významu menšinových škol a opět jsme využili příkladů z historie - založení židovské školy v Jáchymce a romské školy v Užhorodě. Zlatým hřebem a účastníky velmi kladně hodnoceným bodem náročného programu byla beseda s pamětníkem panem Čeňkem Růžičkou - potomkem českých Romů perzekuovaných v Letech u Písku a Osvětimi a předsedou sdružení Výbor za odškodnění romského holocaustu

 

 seminar v Junove statku_srpen 2015_12 

Všem lektorům programu: Marii Zahradníkové, Petru Sokolovi a Romanovi Anýžovi se jako obvykle podařilo vytvořit velice pracovní, přesto zároveň přátelskou atmosféru, ve které jsme intenzivně a otevřeně diskutovali o všech otázkách, které témata diskriminace a vztahů většiny k menšinám a menšin k většině otevírají.

  

Program dvoudenního workshopu

Další fotografie ve fotogalerii

 

Z ohlasů účastníků:

 

Jak hodnotíte přístup lektorů?

  • Lektoři byli velice milí, sympatičtí a empatičtí. Nikoho do ničeho nenutili, přesto se všichni zapojili a pracovali.
  • Respektující, klidný, odborný.
  • Na 1*.

 

  • Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
  • Bez výhrad - výborná návaznost, obsahová i chronologická, nové přínosné informace, člověk si spoustu věcí utřídí a správně zařadí.
  • Obsahová náplň odpovídala názvu kurzu a je vhodná pro využití ve škole.

 

Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využité ve výuce?

  • Velmi dobře využitelné.
  • 90% materiálů lze využít.

  • Vaše další připomínky, podněty a názory
  • Pokud budete pořádat něco podobného, ráda se nechám pozvat.
  • Čekám další navazující seminář s jinými aktivitami.

  • Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?
  • Velmi příjemná, účastníci měli zájem o nové poznatky, elán a nadšení.
  • Atmosféra byla velmi příjemná, tvůrčí.

Zpráva o semináři - červen 2015

 

Seminář se konal za finanční podpory:

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

 

 

 

 

 

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

 

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.