Publikace
Nadace a později Institut Terezínské iniciativy vydal řadu odborných i populárních publikací. Jejich smyslem je dokumentovat osudy jednotlivých obětí holocaustu-šoa a přinášet odborné i laické veřejnosti erudované práce na témata dějin holocaustu-šoa, druhé světové války v kontextu dějin vztahů většiny a menšin žijících ve středoevropském prostoru ve 20. století.
Seznam vydaných publikací najdete pod příslušnými tématickými rubrikami.
Nejnovější tituly:
Alfons Adam: OTROCI TŘETÍ ŘÍŠE ..... 250,- Kč
Katalog k výstavě
Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice..... 175,- Kč
Katalog k výstavě Jáchymka (CZ / EN / DE)..... 70,- Kč
CENÍK AKTUÁLNĚ DOSTUPNÝCH PUBLIKACÍ Institutu Terezínské iniciativy
Vedle publikací z produkce Institutu Terezínské iniciativy u nás můžete zakoupit též další knihy k tématu holocaustu-šoa.
Knihy je možné zakoupit přímo v naší kanceláři:
Jáchymova 3, 2. patro, 110 00 Praha 1 - Staré Město
nejlépe po předchozí domluvě na emailu:
nebo na telefonu:
+420 222 317 013
+420 222 319 212
Je možné je také objednat a poslat poštou po předchozí platbě na náš účet:
Komerční banka a.s., Spálená 51, 110 00 Praha 1
90334011/0100
IBAN: CZ5001000000000090334011
SWIFT (BIC) KOMBCZPPXXX
Poštovné bude vypočítáno dle platného sazebníku České pošty, k ceně publikací je připočteno balné ve výši 20,- Kč (pro více publikací a objemnější balík 50,- Kč).
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.
1.- 2. Apríl 2025, Brusel
Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.