Den otevřené Jáchymky 2013

Dopolední i odpolední program, ve kterém jsme si připomněli bohatou historii budovy Židovské školy v Jáchymově ulici na pražském Starém Městě i nadcházející 20. výročí vzniku Institutu Terezínské iniciativy, byl podle dosavadních ohlasů zajímavý a počet návštěvníků překonal očekávání organizátorů!

 

Dopoledne proběhla beseda žáků druhého stupně Základní školy Dr. Jana Malíka v Chrudimi s panem Tomanem Brodem, který chodil do školy v době jejího fungování během Protektorátu Čechy a Morava a později byl deportován do Terezína a Osvětimi.

Besedu vedl Roman Anýž, učitel dějepisu a lektor seminářů o dějinách Židů ve 20. století. Na začátku besedy prezentovala pracovnice Institutu TI Eliška Waageová dosavadní výsledky výzkumu o dějinách budovy a školy

v Jáchymově ulici. Následovala živá diskuse s panem Brodem. Také díky použíté metodice projektu Naši nebo cizí?, která vede pedagogy k přípravě žáků na besedu s pamětníkem a jejímž spoluautorem je právě Roman Anýž, byla diskuse velmi živá a žáci se věcně a konkrétně ptali na nejrůznější témata spojená nejen se školou, ale i osudy pana Broda během holocaustu-šoa.

 

Odpoledne následoval program pro širokou veřejnost, jehož součástí byly prezentace výsledků výzkumu o dějinách školy a budovy v Jáchymově ulici (celkem 4x pro velký zájem), prezentace projektu 10 hvězd, prezentace publikací a časopisů z produkce Terezínské iniciativy a Institutu Terezínské iniciativy, prezentace výstavky Hidden Child - Ukrývané dítě, projektu Haleluja, a dalších. Náštěvníci si prohlédli obě knihovny a kanceláře organizací, které se na projektu podílely. Díky práci sociální dílny Becalel si mohli odnést upomínkové předměty.

 

Večer se pak konala beseda s pamětníky školy:

  • Tommym Karasem, který do školy chodil od roku 1938
  • Annou Hyndrákovou, Tomanem Brodem, kteří chodili do protektorátní školy
  • Bohumilou Havránkovou, která chodila do školy jen krátce a skládala zde zkoušky
  • Michaleou Vidlákovou, která vzpomínala na svou maminku - paní profesorku Irmu Lauscherovou, která ve škole a později také v Terezíně učila
  • Doris Grozdanovičovou, která chodila do školy v Brně. Díky jejím vzpomínkám mohlo publikum porovnat podmínky života školní mládeže před a během války v Praze a Brně.

Všem, pracovníkům a členům všech organizací, které se na akci podílely:

Knihovna Židovské obce v Praze
Nadace Židovské obce v Praze a Nadace Hagibor
Sociální dílna Becalel
Projekt 10 hvězd
Středisko předarchivní péče Židovské obce v Praze - kancelář

zejména pamětníkům z Terezínské iniciativy, a návštěvníkům

velice děkujeme a těšíme se na další setkávání v Jáchymce.

 

V projektu výzkumu a připomínky školy v Jáchymce pokračujeme a jeho výstupy budeme postupně zveřejňovat. Stejně tak budeme dále připravovat akce a možnosti oživení budovy jako místa setkávání generací a komunit!

 

Odkazy:

Fotografie z programu celého dne

 

 

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.

22. 4. 2025

1.- 2. Apríl 2025, Brusel

 

Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).

16. 4. 2025

Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.

9. 4. 2025

Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech. 

25. 3. 2025

Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?

21. 3. 2025

Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat  v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí. 

Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.

Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp

 

S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR. 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.