Den otevřené Jáchymky 2014
Další ročník Dne otevřených dveří v budově bývalé židovské školy v Praze se konal ve čtvrtek 4. prosince 2014 od 13 do 18 hodin.
Letošní druhý ročník Dne otevřené Jáchymky byl spojen se slavnostním otevřením stálé výstavy o dějinách budovy a školy v letech 1908 - 1942 ve vstupní hale budovy. Akci provázel bohatý celodenní program a záštitu nad ní převzal německý velvyslanec v Praze pan Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven. Návštěvou nás poctil též izraelský velvyslanec JE Gary Koren.
Dopoledne jsme v Jáchymce přivítali žáky ZŠ Radotín pod vedením pana učitele Riedla. Marie Zahradníková (ITI) jim představila výstavu a následně je provedla interaktivním vzdělávacím workshopem pro mládež s názvem Jáchymka a Užhorod - Jak si Židé a Romové založili školu.
Slavnostním otevřením výstavy byl zahájen odpolední program, který obsahoval komentované prohlídky v němčině a češtině, přednášky paní Hildegart Stellmacher a pana Mirka Němce. Odpolední program byl ukončen besedou s tématem Vzpomínky žáků - pamětníků a jejich odkaz pro dnešek.
Program:
13.00 |
Zahájení a vernisáž výstavy |
13.30 | Tisková konference |
13.30 – 14.00 |
Přednáška Hildegart Stellmacher (Společnost pro křesťansko-židovskou spolupráci v Drážďanech): Život a odkaz učitelky Irmy Lauscherové (v němčině) |
13.30 – 14.00 | Komentovaná prohlídka výstavy (v češtině) |
14.00 – 14.30 | Komentovaná prohlídka výstavy (v němčině) |
15.00 – 16.00 |
Přednáška Mirek Němec (katedra germanistiky PF UJEP): Škola mezi státem, národem a konfesí (v češtině) |
16.00 – 18.00 |
Diskuse Vzpomínky žáků - pamětníků a jejich odkaz pro dnešek; pozvání k diskusi přijal pamětník a bývalý žák školy v Jáchymce pan Toman Brod, učitel dějepisu Roman Anýž a Jakub Mlynář (Centrum vizuální historie Malach), moderovat bude Peter Sokol |
Po celé odpoledne mohli návštěvníci nahlédnout do kanceláří organizací, sídlících v budově, setkat se s jejich pracovníky, zakoupit publikace nebo získat starší výtisky některých tiskových materiálů. Jako upomínku na vernisáž si odnesli placku v barvách výstavy s logem Jáchymka.
Celá akce se velmi povedla, proběhlo zde mnoho zajímavých a podnětných setkání, na která rádi navážeme a budou pro nás inspirací i v následujícím roce. Všem děkujeme za návštěvu a do nového roku přejeme vykročení pravou nohou.
Více fotografií z celého dne najdete v galerii zde.
Akce se zúčastnily tyto organizace:
Terezínská iniciativa – Mezinárodní sdružení bývalých terezínských vězňů
Institut Terezínské iniciativy a odborná knihovna (konzultace k Databázi obětí holocaustu)
Informační centrum a knihovna Židovské obce v Praze
Nadace Židovské obce v Praze a Nadace Hagibor (konzultace projektových záměrů)
Sociální dílna Becalel
Projekt 10 hvězd
Středisko předarchivní péče Židovské obce v Praze – kancelář
Cestovní kancelář AVANTGARDE Prague
Keren Kajemet Le-Jisrael
SeeMedia o.s.
Akci finančně podpořili:
Nadace Židovské obce v Praze
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.
1.- 2. Apríl 2025, Brusel
Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.