Den otevřené Jáchymky 2017

13. prosince 2017
Praha
 

13. prosince 2017 se již po páté otevřely dveře Jáchymky, abychom přivítali návštěvníky, kteří si chtěli poslechnout odborné přednášky, prohlédnout výstavy, navštívit naše knihovny nebo se jen potkat u kávy a knížek se svými známými.

DOJ 17, str 8


Program byl zahájen ve dvě hodiny odpoledne krátkým uvedením dvou novinek z Institutu TI – a sice představením nového knihovního katalogu Jáchymka a nově zveřejněných dokumentů v Databázi obětí - Terezínském albu. V Databázi obětí na holocaust.cz jsou od července zveřejněny dokumenty, které byly doposud naskenovány v Národním archivu v Praze, Státním oblastním archivu v Plzni a Moravském zemském archivu v Brně. Jedná se o téměř všechny doposud nashromážděné dokumenty, které byly zveřejněny po změně přístupu ke zveřejňování dokumentů jako takových.

Následně se Aletta Beck pokusila ve své přednášce s názvem „Hledání slov – Holocaust, Šoa, Murdaripen / Samudaripen / Baro Murdaripen a popírání zločinů nacismu“ najít odpovědi na otázky, zda je dnes všeobecně jasné, že národní socialisté pronásledovali a vraždili Romy a Sinti z rasistických důvodů? Máme hledat a najít správná slova a výrazy, kterými budeme nejhorší genocidu v dějinách lidstva nazývat? Může to přispět k tomu, abychom se vyvarovali dohadům kdo trpěl „víc“ než někdo jiný? A zároveň přispět k uznání pronásledování Romů a Sinti jako součásti našich společných moderních dějin?

Ve spolupráci s nakladatelstvím P3K jsme v Jáchymce  představili novou knížku, která  vyšla jen pár dní před Dnem otevřené Jáchymky. Jedná se o knihu „Někde ještě svítí slunce“ a jde o paměti Michaela Grünbauma. Sám autor nemohl být přítomen, ale nahrál návštěvníkům vzkaz, ve kterém děkuje a vzpomíná na přátelství s Tommy Karasem, otcem vydavatele českého překladu své knihy a žákem židovské školy v Jáchymce. Představení knihy se zúčastnili také žáci pražské Přírodní školy, kteří jsou ve stejném věku jako Michael Grünbaum v době, na kterou v knize vzpomíná, a přečetli ukázky z knihy. Knihu si mohli zájemci na místě zakoupit, stejně tak jako další knihy z produkce nakladatelství P3K.

Den otevřené Jáchymky zakončil Benjamim Frommer z katedry historie na Northwestern University v Evanstonu v Chicagu a představil svůj projekt, na kterém Institut Terezínské iniciativy spolupracuje, a to přednáškou s názvem “Židovské byty”: Nucené přesídlení Židů v Protektorátu Čechy a Morava, 1939-1943. Během prvních let nacistické okupace Čech a Moravy byli Židé  vystaveni nucenému vystěhovávání a přesidlování ze svých domovů do menších bytů, do izolovaných čtvrtí nebo dokonce z celých měst do jiných. Benjamin Frommer ve své přednášce otevřel otázky tzv. židovských bytů za okupace a probral důsledky pro židovské i nežidovské obyvatelstvo ve velkých i menších městech Protektorátu Čechy a Morava.

Pro ty, kteří zrovna nenaslouchali přednáškám, bylo připraveno malé občerstvení a dvě putovní výstavy – Nechte mě být, jaká jsem. Příběh Anne Frankové a Ztracená paměť, které se na pár dní vrátily do Jáchymky, než se zase vydají na cestu po Česku, byla k nim také připravena komentovaná prohlídka. Návštěvníci si též mohli zakoupit knihy z produkce Institutu či využít možnosti si popovídat s přáteli. V souvislosti s tématem Anne Frank jsme navázali spolupráci s nakladatelstvím Triáda a připravili k prodeji knihy o Anně Frankové, a to včetně nově vydaného komiksového zpracování jejího deníku.

Děkujeme všem, kteří využili možnosti strávit příjemné odpoledne v inspirativním prostředí historické budovy bývalé židovské školy v Jáchymově ulici. Těšíme se na shledání  i v příštím roce.

 

Fotografie ze Dne otevřené Jáchymky

 

Napsali o nás:

David Zima: »Jáchymka« otevřela dveře dokořán. Představila život Anny Frankové i nacistické tábory na českém území. Blesk.cz, 13.12.2017

Den otevřených dveří v bývalé židovské škole připomene historii budovy, Annu Frankovou a holocaust. info.cz, 13.12.2017

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.

22. 4. 2025

1.- 2. Apríl 2025, Brusel

 

Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).

16. 4. 2025

Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.

9. 4. 2025

Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech. 

25. 3. 2025

Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?

21. 3. 2025

Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat  v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí. 

Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.

Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp

 

S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR. 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.