Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2014
Pondělí, 28. dubna 2014, náměstí Míru v Praze a Brno, Liberec, Kutná Hora, Olomouc a Sušice
Vzpomínková akce se letos konala v pondělí 28. dubna už podeváté v Praze a zároveň poprvé ve spolupráci s regionálními partnery v dalších městech České republiky v Brně, Liberci, Kutné Hoře, Olomouci a Sušici.
Na všech místech se akce konala na veřejném prostranství v centrech měst a účastnili se jí mnohé významné osobnosti, studenti a žáci českých škol, zástupci spolupracujících organizací a lidé, kterým není lhostejný odkaz naší společné minulosti a její význam pro současnost a budoucnost.
Tématem letošní akce byly oběti holocaustu z řad žáků a studentů českých škol - Židů a Romů. V informačních a vzdělávacích materiálech jsme publikovali dvě studie zaměřené na vzdělávání Židů a Romů v první Československé republice a během Protektorátu Čechy a Morava. Zároveň jsme vyhlásili II. ročník soutěže k akci Jom ha-Šoa s tématickým názvem "Mít své místo. Židé a Romové - naši spolužáci před holocaustem a dnes.“ Vítězné práce, vybrané z neuvěřitelného počtu 236 zaslaných prací, byly vystaveny během veřejného čtení na náměstí Míru v Praze a na Moravském náměstí v Brně a získali publikace z produkce Institutu TI a Muzea romské kultury v Brně.
Tisková zpráva Jom ha-šoa 2014
Fotografie Karla Cudlína z akce v Praze
Informační a metodická brožura Jom ha-šoa - Mít své místo
Rádi bychom našim dobrovolníkům, kteří s přípravou a organizací akce v Praze pomáhali:
Anetě Zavřelové
Rosali Nova
Martě Batíkové
Alžbětě Pokorné
Dále děkujeme všem partnerům:
Nadačnímu fondu obětem holocaustu
Muzeu romské kultury v Brně
Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, pobočka Brno
Židovské obci v Olomouci
Židovské obci v Liberci
Městskému úřadu Kutná Hora
Odkazy:
Český rozhlas, 3. května 2014 - Jom ha-šoa a Pochod živých umožnily zavzpomínat na oběti holocaustu
Městská část Praha 2 - Jom ha-šoa - na náměstí Míru se opět vzpomínalo na oběti holocaustu
Videa:
Jom ha-šoa a Hanuš Hachenburg v Událostech ČT
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.