Kdo jsme?
ZKOUMÁME - PŘIPOMÍNÁME - VZDĚLÁVÁME
Institut Terezínské iniciativy, obecně prospěšná společnost, vznikl transformací z Nadace Terezínská iniciativa, založené v roce 1993 mezinárodním sdružením bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínskou iniciativou.
Institut Terezínské iniciativy podporuje vědecký výzkumu různých aspektů moderních dějin, zejména vztahů většiny a menšin žijících v prostoru dnešní České republiky. Provozuje vzdělávací portál holocaust.cz, Databázi obětí holocaustu a veřejnou odbornou knihovnu. Vydává odborné publikace a pořádá vzdělávací semináře pro učitele a žáky českých škol a veřejnost. Organizuje každoroční připomínkovou akci Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-Šoa.

Svůj cíl naplňujeme prostřednictvím základních projektů:
-
vytvořili jsme a provozujeme Databázi obětí z českých zemí i Evropy dostupnou na portálu holocaust.cz
-
provozujeme vzdělávací portál holocaust.cz
-
vydáváme odborné publikace zaměřené nejen na téma holocaustu (Terezínské pamětní knihy, ročenku Terezínské studie a dokumenty, apod.)
-
budujeme a pro veřejnost provozujeme odbornou knihovnu specializovanou na problematiku holocaustu, antisemitismu a rasismu
-
pořádáme vzdělávací semináře a konference pro učitele a žáky českých škol
V roce 2012 jsme získali akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako vzdělávací instituce.
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.