Celodenní exkurze na místo paměti (Terezín, Lety u Písku)
Místa paměti a zprostředkování jejich historie nabízejí díky své autenticitě prostor pro zážitkovou pedagogiku, umocněnou setkáním s pozvanými hosty, kteří mají k místům osobní vztah. Je také důležité se seznámit prostřednictvím výkladu s jejich historií. Součástí exkurze je interaktivní a pestrá práce v interiéru a důkladná závěrečná reflexe. Nabízíme exkurze do Terezína nebo Let u Písku.
- Časová dotace: cca 8 hodin
- Počet účastníků: 1-2 třídy, maximální počet 40 žáků + 2 pedagogický doprovod
- Metody: Historický výklad, exkurze v terénu, debata s hosty v horkém křesle, řízená diskuse, skupinová práce, vytváření výtvarných výstupů, reflektivní metody.
- Vzdělávací cíle:
- žáci poznávají místo paměti, seznamují se s jeho historií a tím, jak jej vnímají pamětníci
- žáci chápou, proč je důležité si oběti perzekucí důstojně připomínat, a přemýšlí o formách takových připomínek, které mohou zprostředkovat svým žákům- účastníci si vyzkoušejí různé metody, jak s historií spojenou s návštěvou místa paměti pracovat
- žáci si uvědomují vztah současnosti k historii
V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.
Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.
Kontakt
E-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz
Telefon: + 420 739 058 008
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.