Lidská práva a zákon o potulných cikánech z roku 1927
Všeobecná deklarace lidských práv přináší soubor práv a svobod, jež mají platit univerzálně a být nezadatelná. Opravdu platí vždy a za všech podmínek? Jak vnímáme jednotlivá práva – považujeme některá z nich za důležitější než jiná?
Práce s vybranými právy vede účastníky k uvědomění si vlastních postojů, východisek a k poznání, že postoje ostatních se mohou lišit. V roce 1927 přijala demokratická Československá republika zákon č. 117 „o potulných cikánech“, který předurčil postavení romské menšiny až do doby protektorátních omezení. Ve světle předchozí diskuse o lidských právech se účastníci zamýšlejí nad vybranými body tohoto zákona.
- Časová dotace: 4 vyučovací hodiny – 180 min
- Počet účastníků: 1 třída
- Metody: Žáci pracují ve skupinkách a společně se zamýšlejí nad svými závěry. Pracují s prameny – historickými dokumenty, s výňatky dobové parlamentní diskuze. Při workshopu je použita řízená diskuse a debatní metody.
- Vzdělávací cíle:
- žáci zkoumají vlastní postoje na podkladě vybraných práv a svobod ze Všeobecné deklarace lidských práv
- žáci debatují mezi sebou o vlastních postojích a názorech vůči jednotlivým právům
- žáci se seznamují se zákonem z roku 1927 „o potulných cikánech“ a diskutují o jeho dopadech
- žáci se zamýšlí nad historickou zodpovědností společnosti a reflexí vlastní minulosti
V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.
Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.
Kontakt
E-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz
Telefon: + 420 739 058 008
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.