Město za zdí
Prostřednictvím rozboru uměleckých děl rozeznáváme roli propagandy a propagandistickou roli ghetta Terezín v kontrastu se skutečným životem v ghettu. Mezi prvními vězni, kteří byli transportování do Terezína, byla skupina malířů. Jejich prací bylo zobrazovat Terezín jako město, kde vedou Židé spokojený život. Tajně však ve svých dílech zachycovali strašlivou realitu tábora. Zachovali se i další obrazy vězňů, kteří zachycují různé aspekty života v Terezíně. Podíváme se, jak je využívaná propaganda v manipulaci s lidmi a jakou roli měla v procesu pronásledování. Možná je beseda s vnukem malíře Bedřicha Fritty prostřednictvím videomostu.
- Časová dotace: 3 x 45 min
- Počet účastníků: 1 třída
- Metody: Skupinová práce s obrazy, fotografiemi a dobovými dokumenty. Výklad. Využití vzpomínek a filmových ukázek. Řízená diskuse a reflexní techniky.
- Vzdělávací cíle:
- žáci se poznají o roli Terezína v procesu cíleného vyvražďování Židů - holocaustu
- žáci dokážou popsat rozdíl mezi propagandou a informací
- žáci se zamyslí nad rolí propagandy v manipulaci s informacemi v minulosti a současnosti
V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.
Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.
Kontakt
e-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz
Telefon: +420 222 31 70 13 / +420 739 058 008
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.