Předsudky, stereotypy a lidská práva

Každý z nás v sobě nese určité předsudky a stereotypy. Kde se berou, v čem nám pomáhají a na co je třeba dávat pozor? Po staletí zakořeněné předsudky vůči Židům a Romům se ve dvacátém století podílely na holocaustu. Co bylo tzv. ghetto beze zdí a jak se z něho můžeme poučit? Proč je dnes společnost rozdělená a proč máme předsudky vůči některým skupinám? Jak lze situaci řešit? Mohou nám pomoci historické paralely?

 

  • Časová dotace: 3 vyučovací hodiny – 135 min
  • Počet účastníků: 1 třída nebo skupina o minimálně 10 žácích
  • Metody: Interaktivní workshop využívá metody kritického myšlení, práci s textem, a historickými fotografiemi a dokumenty, interpretaci mediálních sdělení, řízenou diskusi a debatní metody.
  • Vzdělávací cíle:
    • žáci pracují s vlastními předsudky a promýšlí otázky: Kde se předsudky berou? V čem nám pomáhají? Na co je třeba dávat pozor? Jak lze s předsudky pracovat?
    • žáci aplikují znalosti z oblasti lidských práv na každodenní realitu – práce se zákazy parafrázujícími protižidovská nařízení
    • žáci se seznámí s etapou vytváření tzv. ghetta beze zdí na přelomu třicátých a čtyřicátých let 20. století
    • žáci si uvědomí důsledky netolerance v současné společnosti a toho, co proti ní může každý z nás aktivně dělat

 

01_predsudky

 

V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.

 

Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.

 

Kontakt

E-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz

Telefon: + 420 739 058 008

20. 5. 2025

Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond. 

Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.

20. 5. 2025
👥 U příležitosti Dne Anny Frankové 2025 vás srdečně zveme na vernisáž uměleckých děl o Anně Frankové, kterou připravili krnovští studenti!
📍Žižcafé Therapy @jsme_zizkostel
 
Žerotínova 1520/33
130 00 Praha 3-Žižkov
📅 12. června 2025
⏰ Od 18:00
🤩 Těšíme se na Vás!
14. 5. 2025

Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.

14. 5. 2025

Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.

12. 5. 2025

V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.

12. 5. 2025

Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.