Stolpersteine - osudy skryté pod kameny
Stoplersteine neboli Kameny zmizelých se v Evropě poprvé objevily v roce 1995. Z původního projektu německého výtvarníka Guntera Demniga se stal postupně projekt celoevropský a v roce 2008 se objevily tyto kameny i České republice, nejprve v Praze, později i v jiných městech. Jsou pokládány před domy, odkud byli jejich obyvatelé deportováni do koncentračních táborů. Jsou na nich zachycena jména a základní údaje deportovaných. Kdo ale byli lidé, kterým tato jména patřila? Jsme dnes schopni rekonstruovat jejich předválečný osud?
Vzdělávací program seznámí žáky s tématikou Stolpersteine a připomínání vůbec. Žáci si vyzkouší práci s autentickými archivními dokumenty, ze kterých lze vyčíst životní osudy obětí a jejich rodin. Též dostanou informace o dokumentech, se kterými pracují a které pocházejí z Databáze obětí. Sami si ve skupinkách vyzkouší sestavit životopisný medailonek. Poté vyrazí na krátkou procházku a svým spolužákům prezentují informace, které z dokumentů vyčetli. Procházka je spojena s výkladem o památkách, které při procházce míjejí.
- Časová dotace: 3 vyučovací hodiny – 135 min
- Počet účastníků: 1 třída
- Metody: skupinová práce, práce s prameny – historickými dokumenty, práce s textem, prezentace.
- Vzdělávací cíle:
- žáci se seznámí se Stolpersteine
- žáci si sami naučí vyhledávat informace a interpretovat je
- na základě konkrétních osudů se žáci dozvědí nejen o samotném holocaustu, ale i o předválečném životě a každodennosti
- žáci si vyzkouší prezentační dovednosti
V současnosti nabízíme tuto metodiku pro kameny položené v okolí Jáchymky. Může též sloužit jako inspirace pro vytvoření vlastní procházky po okolí školy/bydliště.
V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.
Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.
Kontakt
E-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz
Telefon: + 420 739 058 008
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.