Den otevřené Jáchymky 2016
7. prosince 2016
Praha
7. prosince ve 14. hodin jsme zahájili již čtvrtý Den otevřené Jáchymky. Letos se do něj spolu s Institutem Terezínské iniciativy zapojila i Židovská obec v Praze. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program, občerstvení, o které se letos postarala Kavárna na balkóně, a prodej výrobků chráněné dílny Becalel. Pro děti byla připravena výtvarná dílna. Součástí programu byl i dobročinný bazar Židovského národního fondu, kde mohli návštěvníci přispět na obnovu a výsadbu stromů v Izraeli.
Program byl zahájen prezentací absolventů dvoudenního semináře Jáchymka – výchova k respektu a toleranci. Jednalo se o žáky z Lauderových školy v Praze a ze Základní školy Boženy Němcové v Přerově. Žáci představili své Knihy paměti, které v rámci semináře vyráběli.
Od čtyř hodin poté prezentoval svůj projekt prof. Ing. Štěpán Jurajda, věnující se statistické analýze vězňů ghetta Terezín. Údaje užité ve výzkumu vycházejí z dat obsažených v Databázi obětí, spravované institutem. Přínos inovátorského projektu spočívá v tom, že statisticky ověřuje, doplňuje či pozměňuje pohledy badatelů na postavení různých sociálních skupin v ghettu Terezín, vliv sociálního postavení na délku pobytu i dožití (zejména starých vězňů) a mimo jiné vnáší nové pohledy na činnost Židovské rady starších. Jde o moderní nástroj, který metodami sociologie a ekonomie pomáhá zpřesňovat historické bádání. Prof. Jurajda prezentoval průběžné výsledky projektu, konečné výsledky budou publikovány v odborném tisku.
Hlavním bodem odpoledne bylo představení nové knihy historika Alfonse Adama „Otroci Třetí říše“. Původní německý text, který vyšel pod názvem "Die Arbeiterfrage soll mit Hilfe von KZ-Häftlingen gelöst werden. Zwangsarbeit in KZ-Außenlagern auf dem Gebiet der heutigen Tschechischen Republik" v roce 2013, do češtiny přeložila paní Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy. Knihu vydalo nakladatelství GplusG, jehož zástupkyně Barbora Čermáková se zúčastnila prezentace knihy a jejího uvedení na trh. Kniha Otroci Třetí říše tematicky navazuje na putovní výstavu Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce na území České republiky, které měla svoji premiéru v letošním roce. V této knize autor popisuje i další místa nucené práce, fenomén popisuje v kontextu dobových ekonomických poměrů, vztahu mezi firmami a státem (včetně ekonomické činnosti SS), s odkazem na organizaci a správu táborů a využívání nucených prací pro válečný průmysl. Pokud to bylo možné, jsou v knize zmíněny i dramatické okamžiky posledních válečných dnů a hledání odpovědných představitelů po válce. K dalším přínosům knihy patří porovnání zdejších poměrů se situací v protektorátu Čechy a Morava, popis výrobních programů prosazovaných státem a SS a popis širokého spektra využívání nucených prací.
Program byl zakončen představením nového projektu Institutu Terezínské iniciativy a Antikomplexu "Identita evropských Romů ve 20. století", který navazuje a rozvíjí projekt Databáze romských obětí holocaustu. Má pět částí – dvě expertní konference, jedno setkání mládeže a jedno tvůrčí setkání učitelů.
Den otevřené Jáchymky se nesl v přátelském duchu. Své nové projekty představila Židovská obec v Praze, která v v Jáchymce otevírá sociálně právní poradenství. Vedle všeho bylo pro návštěvníky připraveno i drobné občerstvení nebo si mohli zakoupit publikace z produkce Institutu Terezínské iniciativy, a to včetně již téměř vyprodaných titulů.
Více fotografií z Dne otevřené Jáchymky naleznete ve fotogalerii.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.
1.- 2. Apríl 2025, Brusel
Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.