Den otevřené Jáchymky 2016
7. prosince 2016
Praha
7. prosince ve 14. hodin jsme zahájili již čtvrtý Den otevřené Jáchymky. Letos se do něj spolu s Institutem Terezínské iniciativy zapojila i Židovská obec v Praze. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program, občerstvení, o které se letos postarala Kavárna na balkóně, a prodej výrobků chráněné dílny Becalel. Pro děti byla připravena výtvarná dílna. Součástí programu byl i dobročinný bazar Židovského národního fondu, kde mohli návštěvníci přispět na obnovu a výsadbu stromů v Izraeli.
Program byl zahájen prezentací absolventů dvoudenního semináře Jáchymka – výchova k respektu a toleranci. Jednalo se o žáky z Lauderových školy v Praze a ze Základní školy Boženy Němcové v Přerově. Žáci představili své Knihy paměti, které v rámci semináře vyráběli.
Od čtyř hodin poté prezentoval svůj projekt prof. Ing. Štěpán Jurajda, věnující se statistické analýze vězňů ghetta Terezín. Údaje užité ve výzkumu vycházejí z dat obsažených v Databázi obětí, spravované institutem. Přínos inovátorského projektu spočívá v tom, že statisticky ověřuje, doplňuje či pozměňuje pohledy badatelů na postavení různých sociálních skupin v ghettu Terezín, vliv sociálního postavení na délku pobytu i dožití (zejména starých vězňů) a mimo jiné vnáší nové pohledy na činnost Židovské rady starších. Jde o moderní nástroj, který metodami sociologie a ekonomie pomáhá zpřesňovat historické bádání. Prof. Jurajda prezentoval průběžné výsledky projektu, konečné výsledky budou publikovány v odborném tisku.
Hlavním bodem odpoledne bylo představení nové knihy historika Alfonse Adama „Otroci Třetí říše“. Původní německý text, který vyšel pod názvem "Die Arbeiterfrage soll mit Hilfe von KZ-Häftlingen gelöst werden. Zwangsarbeit in KZ-Außenlagern auf dem Gebiet der heutigen Tschechischen Republik" v roce 2013, do češtiny přeložila paní Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy. Knihu vydalo nakladatelství GplusG, jehož zástupkyně Barbora Čermáková se zúčastnila prezentace knihy a jejího uvedení na trh. Kniha Otroci Třetí říše tematicky navazuje na putovní výstavu Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce na území České republiky, které měla svoji premiéru v letošním roce. V této knize autor popisuje i další místa nucené práce, fenomén popisuje v kontextu dobových ekonomických poměrů, vztahu mezi firmami a státem (včetně ekonomické činnosti SS), s odkazem na organizaci a správu táborů a využívání nucených prací pro válečný průmysl. Pokud to bylo možné, jsou v knize zmíněny i dramatické okamžiky posledních válečných dnů a hledání odpovědných představitelů po válce. K dalším přínosům knihy patří porovnání zdejších poměrů se situací v protektorátu Čechy a Morava, popis výrobních programů prosazovaných státem a SS a popis širokého spektra využívání nucených prací.
Program byl zakončen představením nového projektu Institutu Terezínské iniciativy a Antikomplexu "Identita evropských Romů ve 20. století", který navazuje a rozvíjí projekt Databáze romských obětí holocaustu. Má pět částí – dvě expertní konference, jedno setkání mládeže a jedno tvůrčí setkání učitelů.
Den otevřené Jáchymky se nesl v přátelském duchu. Své nové projekty představila Židovská obec v Praze, která v v Jáchymce otevírá sociálně právní poradenství. Vedle všeho bylo pro návštěvníky připraveno i drobné občerstvení nebo si mohli zakoupit publikace z produkce Institutu Terezínské iniciativy, a to včetně již téměř vyprodaných titulů.
Více fotografií z Dne otevřené Jáchymky naleznete ve fotogalerii.
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.