Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci
16. - 18. října 2015
Řež u Prahy, Praha
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
Čtvrtý workshop pro učitele k projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti jsme tentokrát uspořádali Řeži u Prahy a v Praze v Jáchymce. Přivítali jsme na něm 12 učitelů základních a středních škol. Program prvních dvou dnů probíhal v hotelu Vltava v Řeži u Prahy, třetí den potom účastníci zavítali do Jáchymky, kde navštívili výstavu o historii budovy a židovské školy v Jáchymově ulici. Poté se setkali s pamětnicí a velice charismatickou dámou paní Olgou Fečovou, s níž besedovali o jejím životě na pozadí historického dění a její velmi cenné práci s dětmi.
Lektory programu byli jako obvykle Marie Zahradníková, Peter Sokol a Roman Anýž. Jejich intenzivně pracovní, ale přesto vlídný, otevřený a přátelský přístup, všichni účastníci víkendové dílny hodnotili velice kladně.
Program víkendové dílny říjen 2015
Další fotografie ve fotogalerii
Z ohlasů účastníků:
Jak hodnotíte přístup lektorů?
- Pozitivně naladěni, výborně připraveni, dobrá organizace.
- Velmi příjemní, fundovaní.
- Velmi pozitivně. Profesionální! Netlačili do aktivit, povzbuzovali. Velmi příjemní!!!
- Byli velmi příjemní, dobře připravení, uměli motivovat a nadchnout.
Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
- Obsah a výběr témat skvělý - aktuální v současné době; nejen o Židech, ale i Romech.
- Velmi kladně. Obsahově velmi zajímavá s přesahem k aktuálnímu dění.
- Náplň semináře mi umožnila rozšířit si obzor o romském holocaustu.
- Velmi se mi líbila. Spousta témat, která mají přesah až do současnosti.
Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využití ve výuce?
- Veškeré materiály využiji. Jsou dobře připravené.
- Materiály nejen využiji, ale budu informovat kolegy o dílně (hlavně dějepisáře) a její náplni.
- Jsou podnětné.
Vaše další připomínky, podněty a názory
- Ráda se zúčastním nějakého dalšího semináře.
- Moc děkuji za příjemně poučný víkend.
- Zajímalo by mě stejné téma, ale věnované osudům dnešních imigrantů.
Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?
- Velmi dobře. Rozhodně bych ho doporučila!
- Velmi vlídně.
- Velmi příjemná, dobře se mi spolupracovalo.
Seminář se konal za finanční podpory:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.