Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci

18. - 20. září 2015
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

Ve dnech 18. - 20. září 2015 se v prostorách sociáního podniku Fokus - Jůnův statek v Praze-Sedlci a v sídle Institutu Terezínské iniciativy v budově bývalé židovské školy v Jáchymově ulici v Praze konala již třetí dílna pro učitele k projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti.

Zúčastnilo se jí 11 učitelů základních a středních škol. Páteční a sobotní program byl připraven v Sedlci a v neděli byla dílna zakončena v Jáchymce setkáním s pamětníkem panem Čeňkem Růžičkou - potomkem českých Romů perzekuovaných v Letech u Písku a Osvětimi a předsedou sdružení Výbor za odškodnění romského holocaustu.

  

 Seminář pro učitele, Jůnův statek, září 2015
Pestrým programem, využívajícím metodické přístupy Facing History and Ourselves, kritické myšlení, skupinovou práci, řízenou diskusi, myšlenkové mapy, brainstorming, práci s textem a diskusi a práci ve skupinách, provedli účastníky lektoři Marie Zahradníková, Peter Sokol a Roman Anýž.

 

 Seminář pro učitele, Jáchymka, září 2015 - příprava na besedu s pamětníkem

 

Program víkendové dílny září 2015

Další fotografie ve fotogalerii

  

 

Z ohlasů účastníků:

 

Jak hodnotíte přístup lektorů?

  • Skvělý přístup, profesionální, výborná příprava, metodika. Podávají informace velmi zajímavým způsobem. Lektoři byli výborní.
  • Lektoři byli vždy skvěle naladění, příjemní, vstřícní a zcela profesionální.
  • Lektoři jsou výborní. Vždy jsou skvěle připraveni, a i když jsem na několikátém setkání, vždy mají neotřelé metody a nápady.

 

  • Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
  • Seminář ve všech směrech naplnil mé očekávání. Obsah byl vyvážený. Naprostá spokojenost.
  • Jsem zcela spokojená, jako i na předchozích setkáních.
  • Byla jsem spokojena s výběrem témat.

 

Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využité ve výuce?

  • Už mám vytipované materiály a metody, které vím, že využiju ve výuce.
  • Z větší části využiji, něco pro naše žáky ZŠ náročné.
  • Materiály byly velmi vhodné, vhodně upravené.

 

  • Vaše další připomínky, podněty a názory
  • Děkuji za vše. Již jsem se zúčastnila minulých seminářů, jsou vždy velmi přínosné.
  • Přeji další úspěšná setkání, děkuji, bylo to fajn.

Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?

  • Přátelsky, je velmi poznat, že se semináře účastnili učitelé dobrovolně. Navíc to byla skupina tvůrčí, ochotná "pracovat", což nebývá vždy pravidlem.
  • Atmosféra byla uvolněná, přátelská, inspirativní.
  • Atmosféra byla velmi příjemná, sešla se skvělá parta lidí. Dobře se spolupracovalo.

 

 

Zpráva o semináři srpen 2015

Zpráva o semináři červen 2015

 

Seminář se konal za finanční podpory:

 

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.