Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci

18. - 20. září 2015
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

Ve dnech 18. - 20. září 2015 se v prostorách sociáního podniku Fokus - Jůnův statek v Praze-Sedlci a v sídle Institutu Terezínské iniciativy v budově bývalé židovské školy v Jáchymově ulici v Praze konala již třetí dílna pro učitele k projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti.

Zúčastnilo se jí 11 učitelů základních a středních škol. Páteční a sobotní program byl připraven v Sedlci a v neděli byla dílna zakončena v Jáchymce setkáním s pamětníkem panem Čeňkem Růžičkou - potomkem českých Romů perzekuovaných v Letech u Písku a Osvětimi a předsedou sdružení Výbor za odškodnění romského holocaustu.

  

 Seminář pro učitele, Jůnův statek, září 2015
Pestrým programem, využívajícím metodické přístupy Facing History and Ourselves, kritické myšlení, skupinovou práci, řízenou diskusi, myšlenkové mapy, brainstorming, práci s textem a diskusi a práci ve skupinách, provedli účastníky lektoři Marie Zahradníková, Peter Sokol a Roman Anýž.

 

 Seminář pro učitele, Jáchymka, září 2015 - příprava na besedu s pamětníkem

 

Program víkendové dílny září 2015

Další fotografie ve fotogalerii

  

 

Z ohlasů účastníků:

 

Jak hodnotíte přístup lektorů?

  • Skvělý přístup, profesionální, výborná příprava, metodika. Podávají informace velmi zajímavým způsobem. Lektoři byli výborní.
  • Lektoři byli vždy skvěle naladění, příjemní, vstřícní a zcela profesionální.
  • Lektoři jsou výborní. Vždy jsou skvěle připraveni, a i když jsem na několikátém setkání, vždy mají neotřelé metody a nápady.

 

  • Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
  • Seminář ve všech směrech naplnil mé očekávání. Obsah byl vyvážený. Naprostá spokojenost.
  • Jsem zcela spokojená, jako i na předchozích setkáních.
  • Byla jsem spokojena s výběrem témat.

 

Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využité ve výuce?

  • Už mám vytipované materiály a metody, které vím, že využiju ve výuce.
  • Z větší části využiji, něco pro naše žáky ZŠ náročné.
  • Materiály byly velmi vhodné, vhodně upravené.

 

  • Vaše další připomínky, podněty a názory
  • Děkuji za vše. Již jsem se zúčastnila minulých seminářů, jsou vždy velmi přínosné.
  • Přeji další úspěšná setkání, děkuji, bylo to fajn.

Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?

  • Přátelsky, je velmi poznat, že se semináře účastnili učitelé dobrovolně. Navíc to byla skupina tvůrčí, ochotná "pracovat", což nebývá vždy pravidlem.
  • Atmosféra byla uvolněná, přátelská, inspirativní.
  • Atmosféra byla velmi příjemná, sešla se skvělá parta lidí. Dobře se spolupracovalo.

 

 

Zpráva o semináři srpen 2015

Zpráva o semináři červen 2015

 

Seminář se konal za finanční podpory:

 

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

20. 5. 2025

Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond. 

Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.

20. 5. 2025
👥 U příležitosti Dne Anny Frankové 2025 vás srdečně zveme na vernisáž uměleckých děl o Anně Frankové, kterou připravili krnovští studenti!
📍Žižcafé Therapy @jsme_zizkostel
 
Žerotínova 1520/33
130 00 Praha 3-Žižkov
📅 12. června 2025
⏰ Od 18:00
🤩 Těšíme se na Vás!
14. 5. 2025

Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.

14. 5. 2025

Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.

12. 5. 2025

V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.

12. 5. 2025

Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.