Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové
Koordinace výstavy pod hlavičkou ITI byla v ČR ukončena k červnu 2021. Děkujeme všem, kteří se do putování výstavy zapojili a také všem návštěvníkům!
Záměrem Anne Frank House v Amsterodamu je věnovat se odkazu Anne v dnešním světě a poukazovat na to, že i dnes má řada lidí zkušenosti s předsudky a předpojatostí druhých. Vede návštěvníky výstavy k přemýšlení nad tím, jak přistupovat k jevům, které se nám nelíbí, a jak lze být v každém věku aktivní.
S výstavou pracujeme formou vrstevnického vzdělávání (peer education). Během dvoudenního semináře proškolí naše lektorky průvodce z řad žáků a ti pak výstavou provádějí své spolužáky, ale i veřejnost. A funguje to skvěle (více o tom a reflexe žáků - průvodců).
K dispozici je také komiksový životopis – Anne Franková a metodické materiály k němu, dokumentární film „Krátký život Anny Frankové“, Deník Anne Frankové a další doprovodné materiály.
Putovní vzdělávací výstava
„Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“
Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944
Česká verze vzdělávací výstavy o Anne Frankové, kterou zhotovil Anne Frank House v Amsterodamu, vypráví příběh Anne Frankové, její rodiny i dalších ukrývaných v zadním traktu domu v Amsterodamu, vše v kontextu nacistické politiky a druhé světové války. Druhou část výstavy tvoří příběhy současných mladých lidí, kteří se ve svých životech setkávají z různých důvodů s předsudky a diskriminací.
Putování výstavy po českých školách 2020 až 2022
Harmonogram putování
2022
- Řevnice: ZŠ Řevnice, květen
- Vlašim: ZŠ Vorlina, březen až duben
- Nymburk: Gymnázium Nymburk, únor až březen
2021
- Nechanice: ZŠ Nechanice - listopad až prosinec
- Teplice: Gymnázium Teplice, září až říjen
- Broumov: ZŠ Hradební Broumov a ZŠ Police nad Metují, únor až duben
2020
- Praha: Gymnázium Jaroslava Heyrovského - 1. listopadu 2019 až 31. ledna 2020
- Jevíčko: Město Jevíčko - 1. července až 31. srpna 2020
- Kravaře v Čechách: ZŠ Kravaře - 12. února až 27. března 2020
2019
- Kutná Hora: ZŠ Jana Palacha - říjen až listopad 2019
- Morkovice: ZŠ Morkovice - květen až červen 2019
- Jílové u Prahy: ZŠ Jílové - duben 2019
- Praha: Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy - únor a březen 2019
2018
- Praha: ZŠ Londýnská - listopad 2018
- Brno: OVK ŽMP Brno - září a říjen 2018
- Mladá Boleslav: ZŠ Dr. E. Beneše - květen 2018
- Šluknov: Šluknovský zámek - 5. ledna až 25. března 2018
2017
- Český Krumlov: Gymnázium Český Krumlov a městský úřad - 30. října až 4. prosince 2017
- Hořice: Městské muzeum a galerie - 2. října až 1. listopadu 2017
- Vrchlabí: Muzeum KRNAP Vrchlabí - srpen až 2. října 2017
- Deblín: ZŠ Deblín - červen 2017
Napsali o nás:
Správci Krkonoš otevřeli nevšední výstavu. Připomíná historii. Krkonošský deník, 2. srpna 2017
Pavel Kubíček: “Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové”, 25. října 2017
Petr Soukal: „Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové“, 6. prosince 2021
Lenka Proschková: Vrstevnické učení v praxi aneb Výstava o Anně Frankové v ZŠ Vorlina, 6. dubna 2022
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.
1.- 2. Apríl 2025, Brusel
Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.