Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové
Koordinace výstavy pod hlavičkou ITI byla v ČR ukončena k červnu 2021. Děkujeme všem, kteří se do putování výstavy zapojili a také všem návštěvníkům!
Záměrem Anne Frank House v Amsterodamu je věnovat se odkazu Anne v dnešním světě a poukazovat na to, že i dnes má řada lidí zkušenosti s předsudky a předpojatostí druhých. Vede návštěvníky výstavy k přemýšlení nad tím, jak přistupovat k jevům, které se nám nelíbí, a jak lze být v každém věku aktivní.
S výstavou pracujeme formou vrstevnického vzdělávání (peer education). Během dvoudenního semináře proškolí naše lektorky průvodce z řad žáků a ti pak výstavou provádějí své spolužáky, ale i veřejnost. A funguje to skvěle (více o tom a reflexe žáků - průvodců).
K dispozici je také komiksový životopis – Anne Franková a metodické materiály k němu, dokumentární film „Krátký život Anny Frankové“, Deník Anne Frankové a další doprovodné materiály.
Putovní vzdělávací výstava
„Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“
Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944
Česká verze vzdělávací výstavy o Anne Frankové, kterou zhotovil Anne Frank House v Amsterodamu, vypráví příběh Anne Frankové, její rodiny i dalších ukrývaných v zadním traktu domu v Amsterodamu, vše v kontextu nacistické politiky a druhé světové války. Druhou část výstavy tvoří příběhy současných mladých lidí, kteří se ve svých životech setkávají z různých důvodů s předsudky a diskriminací.
Putování výstavy po českých školách 2020 až 2022
Harmonogram putování
2022
- Řevnice: ZŠ Řevnice, květen
- Vlašim: ZŠ Vorlina, březen až duben
- Nymburk: Gymnázium Nymburk, únor až březen
2021
- Nechanice: ZŠ Nechanice - listopad až prosinec
- Teplice: Gymnázium Teplice, září až říjen
- Broumov: ZŠ Hradební Broumov a ZŠ Police nad Metují, únor až duben
2020
- Praha: Gymnázium Jaroslava Heyrovského - 1. listopadu 2019 až 31. ledna 2020
- Jevíčko: Město Jevíčko - 1. července až 31. srpna 2020
- Kravaře v Čechách: ZŠ Kravaře - 12. února až 27. března 2020
2019
- Kutná Hora: ZŠ Jana Palacha - říjen až listopad 2019
- Morkovice: ZŠ Morkovice - květen až červen 2019
- Jílové u Prahy: ZŠ Jílové - duben 2019
- Praha: Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy - únor a březen 2019
2018
- Praha: ZŠ Londýnská - listopad 2018
- Brno: OVK ŽMP Brno - září a říjen 2018
- Mladá Boleslav: ZŠ Dr. E. Beneše - květen 2018
- Šluknov: Šluknovský zámek - 5. ledna až 25. března 2018
2017
- Český Krumlov: Gymnázium Český Krumlov a městský úřad - 30. října až 4. prosince 2017
- Hořice: Městské muzeum a galerie - 2. října až 1. listopadu 2017
- Vrchlabí: Muzeum KRNAP Vrchlabí - srpen až 2. října 2017
- Deblín: ZŠ Deblín - červen 2017
Napsali o nás:
Správci Krkonoš otevřeli nevšední výstavu. Připomíná historii. Krkonošský deník, 2. srpna 2017
Pavel Kubíček: “Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové”, 25. října 2017
Petr Soukal: „Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové“, 6. prosince 2021
Lenka Proschková: Vrstevnické učení v praxi aneb Výstava o Anně Frankové v ZŠ Vorlina, 6. dubna 2022
Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.


Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.
Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.
V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.
Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.