Seminář pro učitele, Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci

27. - 29. listopadu 2015
Řež u Prahy

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

Pátý víkendový workshop pro pedagogy k projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti se konal v hotelu Vltava v Řeži u Prahy. Sešlo se 21 učitelů především základních, ale i středních škol. Program lektorovali Peter Sokol a Roman Anýž, jeden blok probíhal pod vedením lektorky Marie Zahradníkové.

 

014_Seminar_v_Rezi_u_Prahy_(27.-29.11.2015)

 

Workshop byl zahájen jako obvykle v pátek odpoledne a končil v neděli po poledni. Zlatým hřebem náročného třídenního programu byla beseda s pamětnicí paní Olgou Fečovou, která umocnila dojem z celovíkendové práce v milé a přátelské atmosféře. Vedle ní účastníci oceňovali široké spektrum aktivit, citlivě propojený pohled na dění v současnosti a minulosti nebo třeba seznámení s novými metodickými postupy.

 

 044_Seminar_v_Rezi_u_Prahy_(27.-29.11.2015)

 

Program víkendové dílny listopad 2015

Další fotografie ve fotogalerii

  

 

Z ohlasů účastníků:

 

Jak hodnotíte přístup lektorů?

  • "Přímou a vtipnou formou k otevření zajímavých a důležitých otázek." aneb za tu spoustu let ještě nebyl lektorský tým, který by mi více vyhovoval.
  • Otevřený. Oceňuji jejich připravenost + že se nestavěli do role "vševědoucích".
  • Přístup byl přátelský, citlivý, seminář byl velmi obohacující, inspirativní, smysluplný.
  • Profesionální, připravení, vtipní, ochotní, vše nenásilnou formou, vysoká úroveň znalostí, různorodost metod.

 

Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?

  • Byla vybrána témata silná, těžká, kterým se, podle mého názoru, nevěnuje dostatečná pozornost, nejsou všeobecně známá, např. problematika romského holocaustu. Velmi přínosná byla diskuse s pamětnicí.
  • Je velmi milé mít možnost pohledu na současné dění přes okno historie a "historické střípky" zvolené pro tento víkend byly zvoleny skvěle. Díky.
  • Na mě obsah působil natolik širokým a hlubokým dojmem, že si na něm každý může najít své téma.

 

Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využití ve výuce?

  • Zcela jistě použiju většinu aktivit při výuce, už teď přemýšlím, jak, co a zda upravit...
  • Materiály pro výuku byly připravené vhodně, promyšleně, určitě již několikrát ověřené v praxi. Takže je mohu použít bez obav.
  • Výborné, inspirativní. Určitě využiji, jak materiály, tak i pro mě některé nové metodické postupy.
  • Přehledné, funkční, kvalitní.

 

Vaše další připomínky, podněty a názory

  • Děkuji velmi za celý víkend a za to, že odjíždím s více otázkami v hlavě, než jsem měl před seminářem.
  • Školení vedených takovouto formou bych chtěla zažít více.
  • Přestože jsme neustále něco dělali a moc nespali, necítím únavu, naopak odjíždím "naplněna" a odpočatá. Nemyslím, že by nějaký budoucí seminář mohl tento snadno překonat. Děkuju za něj.

 

Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?

  • Úžasně; co nová skupina, to naladění na stejnou strunu, žádná potíž, vzájemný respekt, uvolněnost.
  • Atmosféra byla přátelská, inspirativní, vážná - vše v souladu s aktivitami ve vhodnou chvíli.
  • Moc pěkná, tvůrčí atmosféra, lidé jsou nadšenci do učení - mnoho zajímavého i mimo oficiální program.

 

 

Zpráva o semináři - říjen 2015

Zpráva o semináři - září 2015

Zpráva o semináři - srpen 2015

Zpráva o semináři - červen 2015

 

Seminář se konal za finanční podpory:

  

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

20. 5. 2025

Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond. 

Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.

20. 5. 2025
👥 U příležitosti Dne Anny Frankové 2025 vás srdečně zveme na vernisáž uměleckých děl o Anně Frankové, kterou připravili krnovští studenti!
📍Žižcafé Therapy @jsme_zizkostel
 
Žerotínova 1520/33
130 00 Praha 3-Žižkov
📅 12. června 2025
⏰ Od 18:00
🤩 Těšíme se na Vás!
14. 5. 2025

Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.

14. 5. 2025

Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.

12. 5. 2025

V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.

12. 5. 2025

Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.