Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti: 2014 - 2016


Cíl projektu

Cílem projektu je umožnit a zprostředkovat propojování a vzájemné poznávání majoritní a minoritních částí společnosti, poskytnout pedagogům i žákům netradiční přístupy v mediální výchově včetně metodiky, jak účinně zasahovat proti šíření nenávisti po internetu, vychovávat k otevřenosti ve vzdělávání k toleranci vůči minoritám, podpořit respekt k jinakosti a otevřené a kritické myšlení jako schopnost zpracovávat velké množství informací, kterými jsou dospělí i žáci zahrnováni. Na základě užití historických paralel přispívat k lepšímu porozumění současnosti.

 

Dobra trvání projektu:

1. srpna 2014 - 31. července 2016 (prodlouženo)


K dosažení těchto cílů budeme:
1. vytvářet nové internetové stránky zaměřené na projevy antisemitimu a rasismu v historii a zejména současnosti s využitím dat v databázi sprojevů antisemitismu, kterou provozujeme a doplňujeme

2. realizovat dvoudenní semináře pro učitele a interaktivní programy pro žáky ZŠ a SŠ, včetně žáků ze škol s vysokým procentem romských žáků nebo žáků židovské základní školy a gymnázia v Praze


Cílové skupiny

příslušníci romské menšiny a židovské menšiny v ČR
žáci a studenti ze škol v ČR, celkem 340 podpořených
učitelé ze škol v ČR, 2. a 3: stupeň; celkem 80 podpořených
široká i odborná veřejnost ČR

 

Klíčové aktivity:

monitoring antisemitismu:
vkládání dat do databáze, rozvoj databáze; vytvoření podkladů pro výzkum

vytvoření odborných textů a metodik:
práce didaktiků a historiků pomůže učitelům pracovat s předsudky a stereotypy; vytvoření podkladů pro další výzkum

semináře pro pedagogy ZŠ a SŠ:
podpora respektu k jinakosti a otevřeného a kritického myšlení, techniky práce s vlastními předsudky a stereotypy

semináře a interaktivní programy pro žáky ZŠ a SŠ:
zaměřené na práci s předsudky, poznávání historie a současnosti židovské a romské menšiny na území ČR

připomínková a osvětová akce Jom ha-šoa:
propagace demokratických hodnot a ochrany lidských práv; nově připravené a distribuované informační materiály pro veřejnost a cílové skupiny

budování kapacity organizace:
administrativní a fundraisingové pozice

 

Internetové stránky vytvořené v rámci projektu:

 

Informace o akcích uspořádaných v rámci projektu:

 

 

Projekt finančně podporují:

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

Nadace Židovské obce v Praze

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 MSMT_logotyp_text_RGB_cz

20. 5. 2025

Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond. 

Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.

20. 5. 2025
👥 U příležitosti Dne Anny Frankové 2025 vás srdečně zveme na vernisáž uměleckých děl o Anně Frankové, kterou připravili krnovští studenti!
📍Žižcafé Therapy @jsme_zizkostel
 
Žerotínova 1520/33
130 00 Praha 3-Žižkov
📅 12. června 2025
⏰ Od 18:00
🤩 Těšíme se na Vás!
14. 5. 2025

Institut Terezínské iniciativy spolu s naší partnerskou organizací ze Slovenska, Institutem lidských práv, pořádá webinář pro pedagogy, "Popírání a zkreslování holocaustu, historie a rozdíly". Koná se ve čtvrtek 29. května v 16:00 a jde o první workshop pro pedagogy a pedagožky v rámci projektu "Proti zkreslování holocaustu ve vzdělávání." Jménem Institutu Terezínské iniciativy bychom vás rádi na tento workshop pozvali.

14. 5. 2025

Při příležitosti zasedání Mezinárodní rady Muzea Auschwitz uctili její členové m.j. památku židovských a romských obětí pracovního tábora Treblinka v místě jejich hromadných hrobů. Na snímku T. Kraus, Colette Avital a Roman Kwiatkowski.

12. 5. 2025

V neděli 11. května 2025 proběhl na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční pietní akt k uctění památky obětí Romů a Sintů z Čech a Moravy. Za dobu fungování táborem prošlo 1300 lidí, z toho 335, převážně dětí, zde díky nelidskými podmínkám zemřelo. Po hromadném transportu v roce 1943 do vyhlazovscího tábora Auschwitz - Birkenau byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.

12. 5. 2025

Celý svět zná díky Spielbergově filmu Schindlerův seznam příběh záchrany 1200 židovských vězňů na sklonku druhé světové války. Celý svět ví, kdo byl Oskar Schindler a proč se stal symbolem dobra v době vlády zla. Jenomže ten stejný svět vůbec netuší, kde se ten srdcervoucí příběh vlastně odehrál. To by se teď mohlo změnit.

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.