Výchova k respektu a toleranci
Projekt je
- určený žákům, studentům a pedagogům základních a středních škol
- zprostředkovává vzájemné aktivní poznávání majoritní a minoritních částí společnosti, rozvíjí u účastníků občanskou gramotnost
- vede k pochopení důležitosti lidských práv a důvodů jejich dodržování a posiluje a povzbuzuje vztah žáka k okolí uvědoměním si vlastních kořenů a identity.
Sebepoznání i vzájemné poznávání je klíčem k vypěstování respektu k odlišnostem a rozmanitosti, stejně jako studium moderní evropské historie za využití pedagogického konstruktivismu umožňuje rozpoznat zárodky zla a hledat cesty, jak mu znovu a opět předcházet.
Hlavními aktivitami projektu jsou
- interaktivní semináře pro učitele, asistenty a další pedagogické pracovníky
Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci - červenec 2016
- interaktivní programy pro děti a mladé lidi podporující otevřenou diskusi a dialog
Dílna Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci, procházka po Stolpersteinech - červen 2016
- setkávání dětí a mladých lidí z rozdílných škol, sociálních a kulturních skupin
Jáchymka a Užhorod - návazný program pro žáky ze tří škol - květen 2015.
Etapy projektu a podpora:
Výchova k respektu a toleranci: 2016-2018
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti: 2014 - 2016
Web projektu
Tento týden nás navštívila skupina studentů z USA, a to v rámci letní školy, kterou v Česku organizuje Mestenhauserův institut pro mezinárodní spolupráci (Mestenhauser Institute for International Collaboration, dále jen MIIC). Zajímavostí je, že někteří z nich mají české kořeny.
Náš letošní dobrovolník z organizace GEDENKDIENST Laurenz se připojil k „Alpskému mírovému přechodu“ (APC) v Krimmlu, aby společně s ostatními přešel rakouské Alpy na památku tisíců Židů, kteří utíkali před antisemitismem, jenž v Evropě řádil i po roce 1945. Laurenz tento tým přivítal u nás v Jáchymce 7. června tohoto roku.
12. června 2025 jsme si v pražském Žižcafé Terapy připomněli odkaz Anne Franková, když jsem slavnostně zahájili výstavu uměleckých děl, které nám zaslali talentovaní žáci a žákyně. Připojili jsme se tak k oslavám Dne Anne Frankové.
Bylo nám ctí, že jsem na vernusáži mohli vedle řady návštěvníků z široké veřejnosti mohli přivítat i některé z vystavujích autorů.
9. června se slaví Mezinárodní den archivů. Letos to vychází na dnes, pondělí.
V sobotu přivítal náš GEDENKDIENST dobrovolník Laurenz v Jáchymce tým Alpine Peace Crossing, a ukázal jim ukázal naši práci.
Alpine Peace Crossing (APC) je rakouská organizace se sídlem v Krimmlu (spolková země Salcbursko).
U příležitosti 80. výročí osvobození Osvětimi vyšel v mezinárodním časopise Plenamar rozhovor s Tomášem Krausem, ředitelem Institutu Terezínské iniciativy. Rozhovor vedl pražský korespondent Ariosto Antonio D’Meza.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
dne 3. června od 15 hodin se v přednáškovém sále na Chodovci uskuteční přednáška Radany Rutové, která představí dění v židovském ghettu v Terezíně těsně po jeho osvobození a okolnosti epidemie skvrnitého tyfu.